Для коректного відображення елементів сайту внесіть його в список дозволених в AdBlock.
Всеукраїнський громадсько-політичний журнал
Про журнал
Концертна агенція
Рекламодавцям
Контакти

Останній номер      СТАН СПРАВ     

Олена Піскун, директор Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації:
«Ми вбачаємо великий потенціал до подальшого розвитку сільських територій, і ми працюємо в цьому напрямку»

ИМЕНА: - Як Ви оцінюєте стан справ в аграрному секторі?
О.П.: - Агропромисловий комплекс області є стратегічною галуззю економіки, питома вага в структурі валової доданої вартості становить понад 21 відсоток.
Протягом останніх трьох років відбувається збільшення обсягів виробництва валової продукції сільського господарства (2014 рік – 8766,9 млн. грн., 2015 рік – 8951,2 млн. грн., 2016 рік – 9714,0 млн. грн.) та основних видів сільськогосподарської продукції.
Питома вага регіону в загальному обсязі виробництва валової продукції сільського господарства – 3,8%. В загальнодержавному обсязі Миколаївщина забезпечує: 15% винограду; 8,5% соняшнику; 5,3% овочів; 4,1 % зернових та зернобобових культур; 3,3% молока; 1,8 % яєць.
Миколаївщина є регіоном інтенсивного землеробства та має великий земельний фонд, що характеризується високим ступенем освоєння.
Загальна площа сільськогосподарських угідь Миколаївської області перевищує 2,0 млн. га (близько 5 % площ України), з яких 1,7 млн. га становить рілля (84,7 % у загальній структурі). Всіма категоріями господарств області щороку засівається понад 1,5 млн. га.
Зрошувані землі в області становлять 190,3 тис. га або 10 % загальної площі сільськогосподарських угідь.
В області здійснюють виробництво сільськогосподарської продукції 4040 підприємств різних організаційно – правових форм господарювання, з них 3373 фермерських господарств.
Середній розмір земельної частки (паю): по області – 6,9 га (по Україні – 4,0 га).
Середній розмір орендної плати за 1 га земельної частки (паю): по області – 820,0 грн. Відсоток орендної плати від грошової оцінки орендованої земельної частки (паю), земельної ділянки – 3,3 %.
Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника, грн.
- за вересень 2017 року – 5680,27 (за вересень 2016 року - 4094,32)
- за січень-вересень 2017 року – 5080,82 (за січень - вересень 2016 року - 3515,62).
Основними напрямами виробничої сільськогосподарської спеціалізації області є рослинництво (вирощування зернових і технічних культур, овочів, винограду) і тваринництво (розведення великої рогатої худоби, свиней, птиці, виробництво м’яса, молока, яєць).
Рослинництву традиційно належить провідне місце у галузевій структурі валової продукції сільського господарства області. Його питома вага у загальному обсязі складає понад 80 %.
Щороку аграрії області отримують близько 3,0 млн. тонн зернових та зернобобових культур, 1,0 млн. тонн соняшнику,100 тис. тонн цукрових буряків, 300 тис. тонн картоплі, 500 тис. тонн овочів, 30 тис. тонн плодоягідних культур та 50 тис. тонн винограду.
За десять місяців поточного року обсяг виробництва продукції сільського господарства на одну особу 7218 грн. (по Україні – 5149 грн.).
Для зберігання сільськогосподарської продукції в Миколаївській області діє:
44 хлібоприймальних підприємства та елеваторів (з урахуванням складських приміщень сільськогосподарських підприємств) ємністю 3,9 млн. тонн; 6 картоплесховищ ємністю 4,2 тис.тонн; 26 овоче-, фруктосховищ загальною ємністю 51,2 тис.тонн, в т.ч. з холодильним обладнанням - 27,0 тис. тонн.
Минулого року область посіла друге місце в Україні щодо експорту зернових та олійних культур. З початку 2017 року експорт продуктів рослинного походження становив майже 54 відсотки від загального експорту області, у тому числі зернові культури - 48 відсотків. А взагалі продукція підприємств агропромислового комплексу області експортується майже до 80 країн світу.
Це далеко не повний перелік того, що представляє собою аграрний сектор Миколаївщини.
ИМЕНА: - Ми неодноразово чули, що ведення агробізнесу на півдні країни пов’язано з ризиками, особливо через погодно – кліматичні фактори.
О.П.: - Так, це має місце. Третій рік поспіль область, через відсутність ефективних опадів під час формування врожаю, незважаючи на високоінтенсивне та високомеханізоване ведення господарства, недобирає валовий збір пізніх культур. В більшій мірі це стосується кукурудзи на зерно.
Що значно може зменшити ризики – це зрошення. Площа зрошуваних земель складає 190 тис. га, або 10 відсотків від орних земель. Щорічно до поливу готується більше 40 тис. га, поливається 25-30 тис. га. Основні причини неефективного використання зрошуваних земель те, що існуюча зрошувальна мережа будувалася ще за радянських часів, наразі потребує модернізації та відновлення. Також під час проведення паювання земель інженерна інфраструктура залишилася без господаря і в більшості випадків прийшла в занепад.
Поряд з розробкою Стратегії відновлення роботи та розвитку зрошувальних систем України, де представники області приймають активну участь, проводиться певна робота по залученню інвестицій під реконструкцію зрошувальних систем.
Тільки Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації, Південно-Бузьким басейновим управлінням водних ресурсів, управлінням агропромислового розвитку Снігурівської райдержадміністрації було подано пропозиції інвестиційних проектів по «Реконструкції Південно-Бузької зрошувальної системи в Миколаївській області» та «Реконструкції, модернізації та відновленню Мічурінської зрошувальної мережі Снігурівського району Миколаївської області» на загальну суму майже 55 млн. грн.
За 2013 - 2016 роки реконструйовано та відновлено 3700 га зрошуваних земель. Встановлено 47 дощувальних машин.
В поточному році вже відновлено зрошення на площі 1,2 тис. га, вартість робіт склала 46,4 млн. грн. з установкою 15 одиниць дощувальної техніки. А щодо перспектив, то в найближчі два роки заплановано відновлення зрошення на площі 8,1 тис. га, вартість робіт 320 млн. грн., з установкою 105 одиниць дощувальної техніки.
ИМЕНА: - В кожній області певно є підприємства, на які хотілося б рівнятися.
О.П.: - Це дійсно так. Не може не тішити тенденція до появи підприємств нового типу, таких, як: ТОВ СП «НІБУЛОН», група компаній «Агрофьюжн», ТОВ «Сандора», ТОВ «СП «Південна аграрно-експортна компанія», ПАТ «Коблево», ТОВ «С-Росток», ТОВ «Миколаївський коньячний завод», ПрАТ «Лакталіс Миколаїв», ТОВ «Юкрейніан Шугар Компані», СТОВ «Промінь», які забезпечують високоінтенсивне й високомеханізоване виробництво продукції світового рівня, інвестуючи в нього значні кошти та створюючи передумови для організації сільськогосподарських і переробних кластерів – однієї з найефективніших форм регіонального розвитку.
Поряд з цим, більше 30% ріллі знаходиться в обробітку одноосібників, які не мають належної матеріально-технічної бази та не в змозі запровадити сучасні методи та передові технології обробки землі. Саме на цю категорією сільгосптоваровиробників повинно бути направлено всі наші зусилля, а це 40% валового виробництва сільськогосподарської продукції області. Саме тут ми вбачаємо великий потенціал до подальшого розвитку сільських територій, і ми працюємо в цьо­му напрямку.
На підвищення рівня добробуту невеликих господарств, які займаються виробництвом плодоовочевої продукції на обмежених земельних ділянках (від 5 соток), в межах чотирьох областей півдня України, впроваджується семирічний проект Уряду Канади «Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва». Кошторисна вартість проекту - понад 19 млн. канадських доларів. Очікується, що фермери, при сприянні проекту, до грудня 2020 року колективно збільшать реалізацію плодоовочевої продукції до 50 тис. тонн на суму $ 40 млн. щорічно.
На теренах області впроваджується чотирирічний проект Шведського агентства з міжнародного розвитку та співробітництва (SIDA) і Міжнародного торгового центру (ITC), щодо виходу малих і середніх підприємств плодоовочевого сектору на світовий і внутрішній ринки, включення їх в ланцюжок доданої вартості.
Пілотний проект «Аграрні розписки в Україні», за підтримки IFC, члена Групи Світового банку, в партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією в Україні дозволяє малим і середнім сільгосптоваровиробникам отримати спрощений доступ до фінансових та матеріально-технічних ресурсів під заставу майбутньої сільськогосподарської продукції. За досить короткий час впровадження проекту вже залучено кредитних коштів в сумі 2,3 млн. грн.
І дуже доречно, що 13 вересня 2017 року Урядом схвалено Концепцію розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки. Держава поставила собі за мету стимулювання розвитку фермерських господарств, сімейних фермерських, особистих селянських господарств та сільськогосподарської кооперації.
Проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачена фінансова підтримка розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації в сумі 1,0 млрд. грн.
ИМЕНА: - А яка ситуація з тваринництвом в області?
О.П.: - Особлива увага приділяється галузі тваринництва, яке знаходиться в кризовому стані через скорочення чисельності поголів’я худоби і птиці, в т.ч. внаслідок захворювання свиней на африканську чуму та ліквідації поголів’я худоби в деяких господарствах через збитковість їх утримання.
Основна надія на 10-15 великотоварних господарств (СТОВ «Промінь» та ПП АП «Благодатненський птахопром» Арбузинського, ТОВ «Колос-2011» Очаківського, СВК «Агрофірма «Миг-Сервіс-Агро» Новоодеського районів), які застосовують новітні технології утримання поголів'я худоби і птиці та виробництва продукції тваринництва (молока, м'яса, яєць). На цих підприємствах отримують продуктивність худоби і птиці на рівні світових показників, а продукцію - високої якості.
Флагманом серед великотоварних господарств у галузі молочного скотарства залишається СТОВ «Промінь», питома вага у виробництві молока серед сільгосппідприємств області становить більше 44%. В господарстві утримується понад 1800 голів корів, від кожної з яких поточного року вже отримано по 10 тонн молока (в середньому по області 5,3 тонни), а до кінця поточного року цей показник очікується на рівні 12 тонн.
Однак більшість продукції тваринництва виробляється господарствами населення.
Одним із напрямів нарощування обсягів виробництва саме цією категорією господарств вбачається створення молочних ферм сімейного типу.
За підтримки Міжнародного благодій­ного фонду «Добробут громад» та молокопереробного підприємства «DANONE» створено 4 молочні ферми сімейного типу (близько 40 гол. корів), що увійшли до 3 кооперативів (СОК «Молочник», СОК «Мирослава» Снігурівського та СОК «Мальва» Баштанського районів), які при створенні отримали сучасне обладнання (доїльні апарати, стойлове та вентиляційне обладнання, ємності для збору молока), а також племінних високопродуктивних нетелей.
Крім цього, укладено меморандуми між Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад» і 3 особистими домогосподарствами Снігурівського району (в селах Єлизаветівка, Червоний Промінь та Афанасіївка) на подальшу співпрацю щодо створення молочних ферм сімейного типу. Наразі проводяться підготовчі роботи щодо укладання Меморандуму ще з 4 домогосподарствами Новобузького та Снігурівського районів.
Вихід галузі із кризового стану не можливий без державної фінансової підтримки. Урядом в 2018 році планується суттєво збільшити видатки на розвиток тваринництва до 2,3 млрд. грн.
ИМЕНА: - Ваше бачення стратегічних пріоритетів розвитку аграрної галузі регіону, можна тезісно.
О.П.: - Це, безумно: модернізація, відновлення та розвиток зрошення; розвиток малого та середнього бізнесу; розвиток садівництва та виноградарства, закладка молодих садів та виноградників; нарощування обсягів виробництва; в тваринництві - це розвиток великотоварних підприємств та створення сімейних ферм і кооперативів; в переробній галузі - це виробництво продукції з високою часткою доданої вартості.
ИМЕНА: - Дякуємо Вам за змістовне інтерв’ю.

 


Ukrainian banner network
Обкладинка журналу №075
Архів попередніх номерів

2021 рік:
010203
2020 рік:
01020304050607
2019 рік:
0102030405
2018 рік:
01020304
2017 рік:
0102030405
2016 рік:
010203040506
2015 рік:
0102030405
2014 рік:
01020304
2013 рік:
0102030405
2012 рік:
010203
2011 рік:
010203040506
2010 рік:
0102030405
2009 рік:
010203040506
2008 рік:
010203040506
2007 рік:
010203040506
2006 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Українська банерна 100x100

Дивіться нас на YoutubeНаші партнери

 

Designed by Vladimir Philippov, 2005