Для коректного відображення елементів сайту внесіть його в список дозволених в AdBlock.
Всеукраїнський громадсько-політичний журнал
Про журнал
Концертна агенція
Рекламодавцям
Контакти

Останній номер

     РІК ФЕРМЕРСТВА В УКРАЇНІ     

Справжній щирий українець

Тільки за перші два місяці поточного року український аграрний експорт зріс на 402 мільйона доларів порівняно з відповідним періодом 2017 року та становив 2,8 мільярда доларів. В Україні 2018 рік оголошений роком фермерства. Це цілком справедливо. Адже питома вага внеску фермерських господарств в розвиток агропромислової галузі досить відчутна, кількість яких становить в Україні 34 тис.137, на Миколаївщині - 3389.

Знайомимо читачів з одним із провідних фермерських господарств Миколаївщини «Росія-Н» із Кривоозерщини. В березні цього року Кривоозерському району виповнилося 95 років, тож написати з цього приводу про досить неординарного, шанованого свого земляка Бардичевського Сергія Стратоновича запропонувало не тільки керівництво району, його колеги, особливо наполягав Березянський В’ячеслав Олексійович, Почесний громадянин Кривоозерського району, керівник ПСП «Дружба», також представники інших галузей народногосподарського комплексу.
«І не було ще на землі жодної річки, яка б починалася з малопомітного струмка, отого блакитного живчика, котрий народжується в серці живої планети, проривається з глибоких похмуристих пластів, а далі увібравши в себе десятки інших подібних сміливців, наситившись і сонячним промінням, і чистотою небес, владно й необоримо пробиватися до самого безмежного моря…
І не було ще жодної людини, котра б оминула власне дитинство, не пройшла через всі житейські кола, райські чи пекельні, щоб аж на схилі віку озирнутися назад та й оцінити все сподіяне, залишене землі нащадкам. Такий вічний перебіг часу і не нам коротким миттєвостям у людській іпостасі, змінити його, навіть зупинити. Не владна людина вибирати місце та час свого життя – їх дає тільки доля, тільки вища сила, за повелінням якої відбувається все в світі…» Такі думки прийшли до мене при зустрічі з Сергієм Стратоновичем Бардичевським. За фахом Сергій Стратонович - авіатор, свого часу навіть успішно очолював Кривоозерський аеропорт понад 10 років. Людина пов’язана із військовою авіацією, потім цивільною, сьогодні вдало веде хліборобську справу. А в свій час, будучи директором Кривоозерського аеропорту, відправляв літаки рейсами до Києва, Симферополя, Одеси, Миколаєва та в інші міста України. Час від часу із глибини пам’яті, як небесна блакить крізь рухливі хмари, зненацька виринають першопочатки довгого шляху здобутків і втрат, і тоді щемить серце, і рвучко ходять від хвилювання груди. Це автор помітила, адже те, що в Кривому Озері був аеропорт – це фантастика. Під час перебування в господарстві, очолюваному Бардичевським, небо було вкрите хмарами і поливало землю дощем, а як здавна кажуть хлібороби: «дощ в травні - то для запоруки гарного врожаю». Від цього обличчя Сергія Стратоновича світилося радістю. Перед нами мовби зеленим килимом розкинулось поле озимої пшениці, поруч, як золото – поле із квітучою гречихою. Такий пейзаж своїм пензлем намалювала матінка-природа, а людині потрібно проявити особливу турботу, щоб все це потім наповнилось щедрим врожаєм – основою добробуту людей. Про Сергія Стратоновича розповідають, що він добре знається на техніці, як на сільськогосподарській, так і на авіаційній. Тож не дивно, що бувають випадки, коли на його володіннях з’являються гвинтокрили, звертаючись до нього про допомогу щодо ремонту. Знову згадала, коли Кривоозерське професійно-технічне училище готувало фахових механізаторів широкого профілю для всієї України. Сам він вважає, що кожен чоловік повинен бути технічно грамотним. Тому і піклується про своїх механізаторів, щоб у них була гідна заробітна плата, належні умови праці, які відповідали б сучасним світовим стандартам.
- Легенди ніколи не перетворюються на живих людей, але деякі люди стають легендами. І чиниться це не тільки з Божої ласки, а й завдяки самим людям, які зуміли сповна реалізувати свої природні здібності в улюбленій справі. До таких належить і наш земляк Бардичевський Сергій Стратонович, - говорить голова Кривоозерської районної ради ветеранів Юлія Анатоліївна Білковська.
Автор впевнилась, що за яку б справу не брався Сергій Стратонович, вона в нього улюблена. На моє запитання: «В чому ж таки, Сергій Стратонович, Ваша формула успіху?» він відповів: «Я завжди керуюсь настановами відомого пілота-випробувача зі світовим ім'ям Валерія Меницького з книжки «Моя небесная жизнь», особливо трьома з них: «упорство поможет тебе в достижении цели; упрямство может перечеркнуть все, чего достиг, хорошо просчитывай варианты своих действий, не тот летчик, который делает это быстро, а тот, кто способен это сделать вовремя и правильно, не оставляй торможение на конец полосы, а любовь на старость». Любов до людей додає мені сили і снаги на досягнення успіхів в роботі, то – мої кровоносні судини буття».
На мій погляд, людяність – одна з кращих рис характеру людини, саме вона притаманна Сергію Стратоновичу.
Як сказав його колега - керівник фермерського господарства «Деметра» Юрій Миколайович Крохмаль: «Сергій Стратонович – це справжній щирий українець, він віддасть людині, як говорять, в народі, останній шматок хліба. Він як добрий селекціонер плекає свою хліборобську команду і щедро свій досвід передає молодим. Відверто, я багато чому в нього навчився, він – мій вчитель-наставник, не вважайте за нечемність з мого боку, але мені приємно, що Сергій Стратонович звертається часом і до мене за порадою. Це людина з дуже позитивною енергетикою. Його жага до праці і знань – яскравий приклад для наслідування сучасним керівникам».
Щодо щирості Сергія Стратоновича багато фактів почула автор підчас спілкування з мешканцями Кривоозерщини. Всього не перелічити. Один з них – підтримка молодого подружжя Володимира и Альони Кацан, яким в користування передано 32 га саду.
Плодово-ягідна продукція сьогодні завоювала ринки не тільки на теренах України, а й далеко за її межами – країни Західної Європи, Канада, Прибалтика, Білорусь. На часі, коли буйним цвітом розквітають яблуневі дерева, черешні, сливи, абрикоси, а вже створена черга на замовлення постачання продукції. То ж бажаємо, щоб за Божою ласкою, завдячуючи людській праці, сад приніс гарний врожай!
- Я безмежно вдячний Сергію Стратоновичу за підтримку. Нам поталанило, що доля послала такого керівника. У ньому є якийсь незбагнений азарт, ця людина у вічному пошуку впровадження новітніх технологій в сільськогосподарському виробництві, щоб економіка працювала на людей. Це вмілий організатор, добрий хазяїн і просто хороша людина, - ці слова промовив Володимир Анатолійович Кацан, обличчя якого сяяло від щастя, дійсно, бо поруч такий мудрий наставник, який перш за все проявляє турботу про молодих заради майбутнього по батьківські.
Розмова наша відбувалася в саду, навкруги, як кажуть, плоди людської праці, а праця завжди буде мірилом всього на світі. Бардичевський Сергій Стратонович це добре розуміє. Бо в нього в пам’яті закарбувалися крилаті слова його батька Стратона Васильовича, ветерана бойових дій Другої Світової війни: «Людина прийшла на цей світ, щоб робити добро, служити людям». Тож в господарстві досить гідна оцінка праці. Зауважу, що й відрахування податків в державні і соціальні бюджети виконуються на належному рівні, згідно чинному законодавству України.
Черевична Надія Іванівна, голова ветеранської організації Кривоозерської селищної ради, колишня вчителька: - Сергій Стратонович воістину порядна й мудра людина, хороший сім’янин, патріот своєї Батьківщини. Він добре розуміє, що від матеріального забезпечення кожної сім’ї залежить благополуччя й майбутнє їх дітей. Його благодійний внесок в розвиток соціальної інфраструктури, особливо наголошую - в освіту й медицину – вагомий. Арагон, французький письменник і громадський діяч (1897-1982 р.р.) відмічав: «Оптимізм – це розкіш великих людей». Своєю оптимістичністю, інтелігентним гумором вбачаю, що Сергій Стратонович за висловлюванням Арагона відноситься саме до такої категорії людей.
Разом з дружиною Наталією Олександрівною виховали чудових доньок – Олену і Світлану, які закінчили школу, отримавши золоті медалі, з відзнакою закінчили педагогічний факультет Одеського національного університету ім. Мечнікова. Онука Ірина - студентка Одеського національного медичного університету, онука Настя- студентка Одеського інституту нафти і газу.
Знаю, що Сергій Стратонович інколи опиняється перед вибором: діяти або не діяти. Зробити вчинок чи «залягти на дно». Іноді такий вибір потребує великої сили духу, вміння перемагати, що властиво тільки людям високоморальним і стійким, а ці якості він успадкував від своїх батьків - Стратона Васильовича і Олени Нікіфоровни, які, нажаль, вже пішли з життя. Від імені нашої ветеранської організації бажаємо йому перемог скрізь і завжди.
Караповська Ірина Володимирівна, директор Кривоозерської загальноосвітньої школи №2: - Сергій Стратонович - свого роду наш оберіг. З ним ми співпрацюємо на постійній основі, він єдиний, хто завжди реагує, так би мовити, на виклик нашої долі. Ремонтні роботи, забезпечення будівельними матеріалами, встановлення вікон і дверей за енергозберігаючими технологіями, створення санітарно-гігієнічних умов навчально-виховного процесу за світовими стандартами, участь в оздоровленні дітей, заходах, що відбуваються в школі, все за його матеріальної і моральної підтримки. Слід зауважити, що все це Сергій Стратонович робить не заради піару, а за покликом душі і серця. Відверто, гра на публіку йому й не потрібна, тому що він користується авторитетом і повагою серед мешканців району.
«Здорова людина – саме дорогоцінне створіння природи», - зауважив в розмові Бардичевський. На території господарства знаходиться фельдшерсько-акушерський пункт, який обслуговує понад 2000 мешканців.
Звернулась до керівника медичного закладу з тридцятирічним стажем роботи в медичній галузі Островська Галини Петрівни з питанням: як втілює в життя Сергій Стратонович свій вислів відносно здоров’я? Ось що вона відповіла:
- Ми діємо в симбіозі, керуючись словами великого фізіолога Івана Петровича Павлова: «Хворобу легше попередити, ніж лікувати». Випускаємо бюлетень здоров’я, в якому висвітлюємо питання профілактики хвороб, виробничого травматизму, здорового способу життя. Систематично ведемо діагностичні обстеження. Забезпечення сучасним обладнанням, його фінансова складова - цілком турбота Сергія Стратоновича. Не залишаються поза його увагою і харчування дітей в школах і дитячих дошкільних закладах. Висока калорійність, естетичне оформлення смачно приготованих страв на столі приваблює дітей, вони із задоволенням приймають їжу.
Взагалі я хочу сказати, що Сергій Стратонович – це людина енергійна, цілеспрямована, сповнена безмежної поваги до людей, любові до землі. Він прагне, щоб в здоровому тілі своїх земляків і дух був здоровим.
Селищу міського типу Криве Озеро в цьому році виповнюється 225 років, такий же відлік має і храм на честь святої Параскеви. Всі 225 років в храмі не припиняються служби. Настоятель храму отець Михайло: - Сам Бог і є вічним джерелом любові. Християнська любов – це ставленя християнина до благодійності. Сергій Стратонович від своїх предків на генетичному рівні пізнав цю істину. Найщасливіша та людина, яка дарує щастя найбільшій кількості людей. Вважаю, таким є продовжувач роду Бардичевських.
За роки державної і громадської діяльності мені приходилося часто зустрічатися з кривоозерчанами. Без перебільшення стверджую – це особливий регіон нашої Миколаївщини. Тут завжди панував дух українського патріотизму, продовження суто традицій сивої давнини, особливе відчуття єдності, відсутність заздрості. Незміною залишається ця характеристика і на часі. Впевнилась в цьому, коли готувала матеріали до друку журналу «Імена» №74 за 2017 рік про депутатів обласної ради від Кривоозерщини С.Б. Наказенко і О.О. Фіцуру. І після спілкування з кривоозерчанами щодо матеріалу про фермера С.С. Бардичеського відбулась зустріч з головою Кривоозерської сільської ради Сінчук Юрієм Васильовичем, учасником АТО, який продовжив сказане священиком: «Побільше б таких людей, як Сергій Стратонович, він є еталоном порядності, справедливості, щедрості. Він ніколи не шукає вигоди для себе, домінуючою для ньо­го є турбота про добробут людей. Живе і діє, виконуючи Божі заповіді, правила і закони. Істинно православна людина».
Розвиток соціальної інфраструктури села, створення належних умов в навчально-виховному процесі підростаючого покоління, шана ветеранам як бойових, так і трудових подвигів, турбота про здоров’я земляків – його пріоритети.
Стратон Васильович Бардичевський, учасник бойових дій Другої Світової війни, нагороджений державними нагородами за бойові заслуги. Географія бойового шляху вогнища війни: Сталінградська битва, Мала Земля, Західна Європа. Декілька разів був поранений. Син фронтовика з болем сприймає те, що сьогодні Україна втрачає людські життя на Сході. Всебічна підтримка захисників нашої вітчизни для нього свята справа. Наші земляки самовіддано служили в зоні АТО: Бережник Олексій Дмитрович, Рекецький Олександр В’ячеславович, Стругай Віктор Васильович, Кравченко Володимир Олександрович, Стріляний Віталій Петрович, Кочкін Вадим Петрович, Євич Іван Петрович, Сінчук Юрій Васильович, Семененко Сергій Олександрович, Чистяр Олександр Валерійович, Нагнибіда Олександр Васильович, Березянський Віталій Ігорович, Вовк Юрій Петрович, Дишкант Олександр Миколайович, Тєрєхов Ігор Володимирович, Паршіков Сергій Сергійович, Бездітний Олег Олегович, Проценко Олексій Васильович, Вовк Денис Петрович, Куть Олександр Федорович, Хаба Євген Володимирович, загинули під час служби Ладиженський Олександр Васильович, Люшенко Микола Миколайович.
- Я, як учасник АТО, зрозумів, що найвищим благом, якого бажають всі в житті – це мир! Щоб були мир на землі, хліб на столі, пісня в душі.
Хай могутнішим стає хліборобській колосок країни. Честь і хвала трударям сільськогосподарського виробництва, яким є наш славетний земляк Бардичевський Сергій Стратонович. Мені імпонують рядки з вірша «Хлеб» поета Андрія Дементьєва:

«Хлеб нас от смерти спас,
Он и сейчас бессмертен.
Все настоящее в нас
Этой мерою мерьте!»

Бог послав Сергію Стратоновичу особливу місію – вирощувати хліб. Він дуже відповідальний, компетентний, скромний і далекоглядний керівник. В розвиток інфраструктури села він вкладає від щирого серця, як матеріальний ресурс, так і розум, і душу. Він ніколи нікому не відмовив, з якого б питання до нього не звернулися люди. Земляки з глибокою шаною і повагою відносяться до Бардичевського Сергія Стратоновича. Вдячні, що таке авторитетне видання в Україні, як журнал «Імена», на своїх сторінках висвітлює його ім’я
Голова Кривоозерської селищної ради Радьо Віктор Анатолійович: - Бардичевскій Сергій Стратонович – людина цілковито віддана своїй справі. Він скрізь встигає: вивчити нові методи вирощування хліба, приділити увагу, як кажуть, і старому, і малому. Це досить толерантний, інтелігентний і ерудований чоловік. Генеральна лінія його життя – творити людям добро. Ми пишаємось нашим земляком.
У американського поета Вітмена (1819-1893) є такі рядки: «не наставление я даю, не мелкие подачки, когда даю, я отдаю всего себя». В розмові з людьми автор впевнилась, що ці слова цілком відносяться і до Сергія Стратоновича.
Завідуюча дитячим дошкільним закладом №3 «Дзвіночок» Сидоренко Раїса Борисівна: - Відверто кажучи, Сергій Стратонович – найщиріша людина щодо підтримки освітянської ниви. Ми висловлюємо найкращі слова подяки за вагомий матеріальний внесок в розвиток фізичного і духовного виховання наших діток. Зауважу, що він занадто скромна людина, не любить афішувати себе про безліч добрих справ, які він робить для людей. Бажаємо, щоб Господь йому і родині посилав міцне здоров’я і щедрі врожаї на хліборобському полі.
Сказане Раїсою Борисівною заслуговує на увагу. Адже останнім часом особливо деякі політики за рахунок державних коштів щось зроблять, а галасу про цю подію в усіх засобах масової інформації нароблять більше, чим вартість зробленого. До речі, на моє прохання надати для публікації в журнал свої світлини, Бардичевський не зміг, бо дійсно він «не демонструє» себе. Просто відповів словами своєї матері Олени Никифорівни: «Мати і нічого не давати людям в деяких випадках гірше, ніж крадіжка». Дійсно, яка могутня мудрість в материнських словах на всі віки!
Соколюк Олена Григорівна, завідуюча дитячим дошкільним закладом №5 «Тополька»:
- В повній мірі Сергія Стратоновича можна назвати нашим соратником у вихованні підростаючого покоління. Йдемо по життю і роботі в одному фарватері. Ні в чому ніколи нам не відмовив. Сергій Стратонович не тільки в своєму сільськогосподарському виробництві застосовує новітні, прогресивні технології, а й прагне, щоб наші заклади відповідали і по формі, і по змісту сучасним світовим викликам. Нам приємно, що в форматі визначної події Кривоозерщини – 95 років Всеукраїнське видання друкує матеріал про нашого видатного земляка.
Директор ЗОШ І-ІІ ступенів №2 Бережник Валентина Микитівна:
- Родина Бардичевських з покоління в покоління користується повагою і авторитетом на Кривоозерщині. Варто про таких людей писати. Домінуючою рисою характеру родини є доброта і щедрість. Істинно щедрий той, хто дає із того, що належить йому самому. За фахом Сергій Стратонович авіатор, але в нього закладена якась особлива магнетична сила, наполегливість в досягненні поставленої мети. Своєю працездатністю, комунікабельністю, умінням згуртувати навколо себе людей він досягнув певного успіху в економічному розвитку фермерського господарства. Сьогодні своєчасно і в повному обсязі сплачуючи податки в державний і місцеві бюджети він від щирого серця вкладає кошти в розвиток соціальної інфраструктури села. На часі ми з Сергієм Стратоновичем співпрацюємо по реалізації програми «Нова українська школа». Тож і в нього в господарстві, і в нас, як кажуть, хай все буде гаразд, щоб ми змогли втілити в життя наші мрії щодо отримання високих знань світового рівня нашими учнями.
Козерецький Олександр Анатолійович, голова Кривоозерської районної ради:
- Бардичевський Сергій Стратонович від природи сільський хлопець. Але він чудово оволодів авіаторською наукою, працював довгий час за фахом в військовій, цивільній авіації. Коріння його в тяжінні до землі, до поля, до неба, яке тут, у селі, так дивовижно близько підходить до землі, зливається з нею. Йому притаманне бажання всіх хороших і добрих людей брати на себе хоч трохи, але більше ніж інші. Розуміння відповідальності за людей, за справу, яку він робить. Він у постійному пошуку самовдосконалення й самоосвіти. Особливий дар спілкування з людьми, почуття ліктя, товариства. Повага жителів Кривоозерщини до Сергія Стратоновича безмежна.
Мірошниченко Олексій Володимирович, голова Кривоозерської районної адміністрації: - Розвиток економіки України залежить від таких, як Бардичевський Сергій Стратонович. Розвиваючи свій агробізнес, думати про рівень життя людей. Цілком справедливо, що на державному рівні прийнято рішення про оголошення 2018 року роком фермерства. Потужним джерелом соціального і економічного зростання сільських територій завжди буде успішна діяльність агропромислової галузі. Для Кривоозерщини 2018 рік особливий – 95-річчя від дня створення. Розповідь на сторінках Всеукраїнського журналу «Імена» про легендарну особистість, яким є Бардичевський С.С., для земляків - велика честь.

Редакційна рада журналу щиро вдячна всім кривоозерчанам, які висловили свої думки про свого земляка, багато хто залишився за лаштунками. Тому узагальнимо єдину думку:

Найбільша цінність, як душа співає.
Жаринку Бог не кожному дає,
Лише тому, хто щире серце має
І хто в житті Людина справжня є.

 

Надія Макарова, член Національної Спілки журналістів України, член правління обласної спілки журналістів, член президії Миколаївської обласної організації «Спілка жінок України», кавалер орденів Княгині Ольги, Святого Миколая Чудотворця, Святої великомучениці Варвари, «За заслуги перед Миколаївщиною», «За заслуги перед м. Миколаєвом»
Фото - Олег Білозьоров і з особистого архіву героя публікації

 

 


Ukrainian banner network
Обкладинка журналу №077
Архів попередніх номерів

2022 рік:
01
2021 рік:
01020304
2020 рік:
01020304050607
2019 рік:
0102030405
2018 рік:
01020304
2017 рік:
0102030405
2016 рік:
010203040506
2015 рік:
0102030405
2014 рік:
01020304
2013 рік:
0102030405
2012 рік:
010203
2011 рік:
010203040506
2010 рік:
0102030405
2009 рік:
010203040506
2008 рік:
010203040506
2007 рік:
010203040506
2006 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Українська банерна 100x100

Дивіться нас на YoutubeНаші партнери

 

Designed by Vladimir Philippov, 2005