Для коректного відображення елементів сайту внесіть його в список дозволених в AdBlock.
Всеукраїнський громадсько-політичний журнал
Про журнал
Концертна агенція
Рекламодавцям
Контакти

Останній номер

              ІМ’Я У ВИЩІЙ ОСВІТІ              

В'ячеслав Шебанін:
"Від світла знань - добробут на землі!"

ІМЕНА: – Які найактуальніші напрямки діяльності вчених МНАУ?
В'ячеслав Шебанін: – Досягнення науково-технічного прогресу та інновації в сучасних умовах стають основними факторами зростання і розвитку національної економіки в довгостроковій перспективі. Надзвичайної актуальності набуває пошук нових технологій, здатних забезпечити підвищення ефективності функціонування аграрної галузі в умовах збідніння природних ресурсів. Тільки постійне впровадження інноваційних наукових розробок, новітніх технологій у виробництво може забезпечити підприємствам економічне зростання, економію ресурсів, що особливо важливо в умовах ринку.
До того ж глобальне потепління клімату планети все більше й більше впливає на продуктивність сільськогосподарських культур. Підвищення середньорічної температури на один градус призводить до зниження урожайності на 21 відсоток. Експерти прогнозують: якщо до 2050 року не стримати глобальне потепління, урожаї впадуть на чверть. До того ж динамічно зростає населення планети. Цілком очевидно, що проблеми продовольчої безпеки найближчими роками стануть головними. На сьогодні лише 25 країн світу спроможні забезпечити себе продуктами харчування.
Україна тут - серед лідерів. Над цими проблемами працюють учені університету.
Університетська наука, як це є в усьо-му цивілізованому світі, повинна бути потужним джерелом інноваційних рішень таких проблем.
ІМЕНА: – Але для цього потрібно мати сучасну базу.
В'ячеслав Шебанін: – Так, ми це добре розуміємо. Інвестиції в розвиток наукової бази університету за останні п'ять років склали понад 32 млн грн., з них 27 - від зарубіжних компаній. У 2013 році за підтримки ізраїльської компанії «ІРРИГАТОР» на науково-дослідних полях університету реалізований проект «Сучасне краплинне зрошення», а наступного року відома компанія «MONSANTO» інвестувала 700000 доларів в реалізацію проекту «Сучасне зрошення земель НППЦ університету», розробленого нашими вченими. Проведення науково-дослідних інноваційних робіт із вивчення та відбору ефективних сортів і гібридів зернових, технічних і овочевих культур, біо- і нанопрепаратів, засобів захисту рослин значно активізувалися після створення Навчально-науково-практичного центру ННПЦ та співпраці з Науковим парком Миколаївського НАУ «Агроперспектива», з яким за 3 роки реалізовано проекти вартістю майже 5 млн грн. Важливо, що ці дослідження проведено в усіх кліматичних зонах Степу.
Усе це дало можливість на замовлення іноземних компаній Франції, Італії, Іспанії, Японії, США, Ізраїлю, Нідерландів, Швейцарії (Clause, Nunhems, Singenta, Nickerson-Zwaan, Sakata, Bejo, TakiSeed) виконати роботи з сортовипробування овочевих культур на суму 30000 доларів та вирощувати насіння сучасних високопродуктивних гібридів кукурудзи для компанії «Монсанто Україна».
ІМЕНА: – Автором якої стратегічної розробки інноваційного розвитку агропромислового комплексу Миколаївського регіону не так давно став університет?
В'ячеслав Шебанін: – Важливе місце в здійсненні інноваційної діяльності займає розроблений ученими університету у 2017 році інноваційно-інвестиційний проект «Інтеграція освіти, науки і виробництва - інноваційна модель регіонального розвитку», який став переможцем відбору проектів регіонального розвитку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.
Проект вартістю понад 4 млн грн. реалізується за рахунок коштів, отриманих від Європейського союзу.
Окрім цього ще один інноваційний проект університету вартістю 4 млн.грн. профінансувало Міністерство освіти і науки України. Їх реалізація дасть нам можливість додатково побудувати 120 га дощувального зрошення, створити на півдні України сучасний інноваційний майданчик для проведення наукових досліджень і впровадження їх у виробництво. Майданчик стане лабораторією для створеного навчальними закладами, науковими установами та бізнесом консорціуму « Південний».
ІМЕНА: – З якою метою створено Консорціум?
В'ячеслав Шебанін: – Наш досвід показує, що без інтеграції й активного співробітництва аграрної науки й освіти з виробництвом досягти європейського рівня неможливо. Головною метою діяльності науково-навчально-виробничого Консорціуму «Південний» є зміцнення стратегічного партнерства з підприємствами аграрного сектора шляхом об'єднання зусиль науки і виробництва, розроблення та впровадження їх у виробництво інноваційних технологій вирощування сільськогосподарських культур. 35 засновників Консорціуму, що представляють наукові установи, аграрну освіту, сільськогосподарські підприємства та машинобудівні заводи, в присутності міністра освіти і науки Л.М. Гриневич, Президента Національної академії аграрних наук Я.М. Гадзала в стінах університету уклали Меморандум про його створення.
ІМЕНА: – Миколаївський НАУ співзасновник Освітньо-інноваційного кластеру «Агротехніка». У чому перевага такого співробітництва?
В'ячеслав Шебанін: – Розробки наших учених дозволили університету спільно з компанією «Лозівські машини» стати в 2015 році співзасновником Освітньо-інноваційного кластеру «Агротехніка». Співпраця за програмою кластера дозволила університету отримати сучасні зразки ґрунтообробної техніки та лабораторне обладнання на суму понад 5 млн грн. Сучасна техніка й новітні розробки ЛКЗМ щорічно демонструються на традиційних Днях поля, проходять випробування на наших полях. Відома вітчизняна компанія «Ельворті» повністю облаштувала навчальну лабораторію своєю продукцією. Активно співпрацюють із нами й представники зарубіжної техніки, що дає можливість нашим випускникам знати й ефективно експлуатувати сучасну зарубіжну й вітчизняну сільськогосподарську техніку.
ІМЕНА: – Науково-дослідні поля Миколаївського НАУ називають «лабораторією під відкритим небом». Що є для цього підставою?
В'ячеслав Шебанін: – Вчена рада, ректорат університету тісно співпрацює з провідними вітчизняними та зарубіжними селекційними центрами, виробниками сільськогосподарської техніки та агрохімікатів.
Це дає можливість нашим науковцям розробляти новітні та вдосконалювати існуючі технології вирощування сільськогосподарських культур, вивчати адаптивні характеристики нових сортів і гібридів в умовах Півдня України. Результати цієї роботи ми презентуємо на щорічних Всеукраїнських та Міжнародних днях поля. Упродовж 2013-2017 років на дослідних полях університету проведено 8 міжнародних і 5 всеукраїнських Днів поля. У цілому науково-дослідні поля університету перетворилися на своєрідний науково-інноваційний полігон південного регіону з демонстрації новітніх досягнень вітчизняної та зарубіжної науки в галузі селекції зернових, технічних і овочевих культур, інноваційних технологій. За 6 років 69 демонстраційних полігонів університету відвідали понад 3250 керівників і фахівців сільгосппідприємств.
Свою новітню продукцію представили 168 компаній з України, Німеччини, Франції, Італії, Іспанії, Японії, США, Ізраїлю, Нідерландів, Швейцарії, Канади, Австрії, Індії, Аргентини, Фінляндії, Угорщини, Туреччини, Сербії, Чехії та інших. Дослідні поля університету визнані Міністерством освіти і науки України кращими серед аграрних навчальних закладів. З результатами наукових досліджень на них ознайомилися Міністр аграрної політики і продовольства України, Міністерства освіти і науки, Президент Національної академії наук України, керівники Миколаївської області, ректори навчальних закладів України, провідні вітчизняні та зарубіжні селекціонери, вчені і підприємці.
ІМЕНА: – Нинішній рік Уряд оголосив роком розвитку фермерства. Який вклад університету в розвиток цього руху?
В'ячеслав Шебанін: – Наша область найбільша в Україні за кількістю фермерів. Це особлива категорія людей, яка заслуговує на повагу та увагу не лише з боку держави, наукових і освітніх закладів. Це ключова фігура на селі, людина, яка годує Україну. Більшість фермерів здобули освіту в нашому закладі, і сьогодні їх діти навчаються в університеті. Таким чином уже складаються фермерські династії. Тому двері для них завжди відкриті, ми завжди раді бачити їх у нас. Агрохімічна лабораторія надає фермерам послуги щодо аналізу ґрунтів, учені університету дають корисні поради й консультації, допомагають впроваджувати сучасні технології. Університет забезпечує фермерські господарства якісним насіннєвим матеріалом. Більшість фермерів беруть участь у наших традиційних Днях поля, які проводяться на полях Навчально-науково-практичного центру.
ІМЕНА: – В'ячеславе Сергійовичу, в чому особливість цьогорічного Дня поля? Якими інноваціями він показовий?
В'ячеслав Шебанін: – Цього року на демонстраційному полігоні було представлено понад 200 перспективних сортів колосових культур усіх селекційних центрів України. Уперше на полігоні продемонстровано сорти озимої пшениці німецької селекції, у тому числі найстарішої в Європі компанії «STRUBE», заснованої в 1877 році. У сільгоспвиробників є унікальна можливість порівняти переваги вітчизняних і зарубіжних сортів пшениці. Як і в попередні роки, захист від шкідників, хвороб і бур'янів новими препаратами забезпечила відома компанія «Avgust». Нові біо- та мікропрепарати для обробки посівів запропонувала відома вітчизняна компанія «Біологічні технології України», італійська компанія «Valagro». Безпосередньо в роботі нові розробки ґрунтообробної техніки: дискової борони «Дукат» і ротаційної борони «Динар» представили наші надійні партнери - вітчизняний бренд «Лозівські машини», а також компанія «Агроальянс» - офіційний дилер відомих зарубіжних виробників Case IH, МХ, Аlrеdо, Mashio Gasrardo та інші. Фахі-вці могли оцінити переваги й недоліки зарубіжної та вітчизняної техніки.
Уперше в Україні компанія «Еліксир-Зорка» представила на випробування в умовах степової зони на зрошені й богарі комплексне добриво сербського виробництва. Закладено досліди з випробування органічної продукції «Леонардит» українського родовища. У співпраці з компанією «Агропатріот» розробляється нова технологія вирощування часнику на крапельному зрошенні. Уперше в Україні в умовах Південного степу проведено досліди з використання біологічно розкладної плівки англійської компанії Immer Croup на посівах баштанних і овочевих культур.
ІМЕНА: – У чому значимість Днів поля? Що вони несуть? Чим збагачують?
В'ячеслав Шебанін: – Основна мета Дня поля - демонстрація сучасних селекційних досягнень, технічних і технологічних рішень, ознайомлення виробників сільськогосподарської продукції з новітніми інноваційними технологіями, допомога у виборі кращих сортів зернових культур, адаптованих до жорстких кліматичних умов Півдня, отримання високих урожаїв, збереження ґрунтової родючості, налагодження тісних взаємовигідних контактів виробничників із селекціонерами, вітчизняними та зарубіжними компаніями з виробництва насіння, добрив, засобів захисту рослин, сільськогосподарської техніки.
За словами Президента НААН Гадзала Я.М., який не один рік бере участь у таких заходах, це унікальна можливість для виробників побачити практично усі новітні досягнення, які пропонуються на ринку України, безпосередньо поспілкуватися із селекціонерами, виробниками техніки та агрохімікатів, зорієнтуватися в потребах та можливостях свого господарства, зробити правильний вибір.
Не менш важливо це й для навчального процесу. Адже студенти самі закладають демонстраційні посіви, виконують технологічні операції, вивчають адаптивні характеристики новітніх сортів. Більш того, частина їх, за грантовою програмою канадського уряду на базі наукового парку «Агроперспектива», проходить навчання за дуальною формою освіти. Це своєрідна програма «Агроінтернатури», яка значно підвищує рівень практичної підготовки здобувача вищої освіти, формує в нього практичні навички, необхідні для професійної діяльності. Це дає можливість знати й уміти застосовувати сучасні системи живлення, захисту рослин, новітні розробки техніки, необхідні для одержання високих урожаїв. На Дні поля вони представляють результати своєї праці, набутих знань і першого практичного досвіду, мають можливість спілкуватися зі своїми майбутніми роботодавцями. Сама по собі демонстрація є одним із найважливіших методів навчання.
ІМЕНА:– Як це впливає на рівень знань здобувачів вищої освіти?
В'ячеслав Шебанін: – Переконливим показником високої якості освіти, яку отримують студенти нашого університету, є їх перемоги у Всеукраїнських конкурсах наукових робіт і на олімпіадах. Цього року ми маємо 74 переможці Всеукраїнських конкурсів та олімпіад. Це не випадково. Адже студенти нашого університету - найкращі! Це найкращий показник серед аграрних закладів вищої освіти України, і ми далеко попереду від разом узятих закладів ІІІ-ІV рівня акредитації Миколаївщини.
На мій погляд, найкращі студенти – бо найкращий ректор. Підтримка і захист студентів – один із напрямків програми діяльності ректора В.С.Шебаніна. Змістом програми конкретних дій ректора стали не тільки умови проживання студентів у гуртожитку, а насамперед висококалорійне здешевлене харчування, доброчинні акції за рахунок Благодійного фонду «Університет ХХІ століття».
Приємно було зустріти в університеті Бурковську Ганну Іванівну, яку знаю як найкращу ученицю Миколаївської загальноосвітньої школи №61, поетесу, потім найкращу студентку університету, сьогодні – аспіранта кафедри економічної кібернетики і математичного моделювання. Пропоную читачам декілька рядків Ганни Іванівни про університет:

Наш рідний.
Наш сильний, величний наш,
Мов сонце, проміння букет
Найкращий нині й повсякчас –
Миколаївський національний аграрний університет.
Славлять його економісти, механіки і фінансисти!
Бухгалтерів гідних плеяда
Та енергетиків армада,
Технологи та агрономи –
Нові Ейнштейни та Ньютони.
І кібернетика вже є,
Тож і впровадять щось нове.
Миколаївщини гідна перлина,
Південного степу дитина,
Лідер освіти й науки,
Наш Миколаївський національний
аграрний університет
Світу довів,
Що працьовиті руки –
Це золото всіх королів.
Тож віримо ми у майбутнє
Й бажаємо розквіту й сили
Тобі, титане науки, тобі, хліборобе України!

Особливо зворушливо сприйняли учасники Дня знань 3 вересня 2018 року привітання здобувача вищої освіти університету факультету агротехнологій, українського військового, капітана збройних сил України, командира роти снайперів 79-ї окремої десантно-штурмової бригади високомобільних десантних військ ЗСУ, Героя України Чибінєєва Валерія Вікторовича.
До речі, цього року на факультет агротехнологій вступила найбільша кількість здобувачів освіти, що й зумовило зустріч із деканом факультету Дробітько Антоніною Вікторівною, яка наголосила, що Валерій Чибінєєв для молоді є взірцем високого патріотизму до Батьківщини, належного ставлення до своїх обов’язків, поваги до оточуючих, взаємопідтримки. Сам Валерій виховувався в дитячому будинку.
У зв’язку з оголошенням 2018 року роком фермерства в Україні, Всеукраїнський журнал «Імена» відкрив рубрику, у якій висвітлюється діяльність провідних фермерів. Справедливості заради зауважу, що ініціатором публікації про славетну альма-матер аграрної науки виступили видатні хлібороби, які закінчили університет самі, або їх діти й онуки. Це перш за все флагман у галузі тваринництва - СВК «Агрофірма «Міг-Сервіс-Агро» Новоодеського району (керівник - Іванов Сергій Степанович), керівник ТДВ «Південний колос» - Білоконенко Наталя Яківна, керівник СФГ «Волощакевич» - Волощакевич Віктор Володимирович, Федюк Віктор Федорович - керівник СФГ «Аякс» із Веселинівщини, «Заслужений працівник сільського господарства України» Степанов Віктор Іванович - голова СФГ «Вікторія» Братського району, який підкреслив, що декан факультету агротехнологій Дробітько Антоніна Вікторівна - дружина сина знатного хлібороба з Братського району Дробітька Миколи Олексійовича, «Заслуженого працівника сільського господарства України», кандидата сільськогосподарських наук, який на жаль уже пішов із життя.
Мені було дуже приємно, що Віктор Іванович нагадав про це, бо я особисто знала Дробітька, який одним із перших у 70-х роках ХХ століття започаткував вирощування сої. На базі його господарства проводилися всесоюзні й республіканські семінари. Згадався вислів Миколи Олексійовича: «Константа розвитку агропромислового виробництва – зв'язок науки і практики». Як добре, що нащадки Миколи Олексійовича втілюють у життя його надбання.
На факультеті агротехнологій навчається 869 здобувачів вищої освіти. Студенти стаціонарного відділення – здебільшого сільська молодь. Здобувачі вищої освіти заочного відділення – це, переважно, спеціалісти, які сьогодні працюють в агропромисловому комплексі.
Переважна більшість випускників факультету - це не тільки трудівники землі, а й нинішні керівники районних та обласних структур, спеціалісти та керівники трудових колективів, співробітники науково-дослідних установ, коледжів, закладів вищої освіти. На Миколаївщині плідно працюють випускники університету: генеральний директор групи компаній "Південна аграрно-експортна компанія" Ю. А. Кормишкін, голова постійної комісії з питань АПК Миколаївської обласної ради; голова правління ВАТ імені Куйбишева Братського району, депутат обласної ради народних депутатів О.О. Казарін; директор ТОВ «Золотий колос», Кавалер ордера Княгині Ольги ІІІ ступеня Н.В. Іванова; керівник ТОВ "Ріст-Агро", депутат Миколаївської районної ради Р.С.Нерода та багато інших.

 


Ukrainian banner network
Обкладинка журналу №079
Архів попередніх номерів

2021 рік:
01020304
2020 рік:
01020304050607
2019 рік:
0102030405
2018 рік:
01020304
2017 рік:
0102030405
2016 рік:
010203040506
2015 рік:
0102030405
2014 рік:
01020304
2013 рік:
0102030405
2012 рік:
010203
2011 рік:
010203040506
2010 рік:
0102030405
2009 рік:
010203040506
2008 рік:
010203040506
2007 рік:
010203040506
2006 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Українська банерна 100x100

Дивіться нас на YoutubeНаші партнери

 

Designed by Vladimir Philippov, 2005