Всеукраинский общественно-политический журнал
О журнале
Концертное агентство
Рекламодателям
Контакты

Последний номер

Netexchange.ru

Ukrainian banner network

      ІМ’Я У ВИЩИЙ ОСВІТІ      

Відверто кажучи, університет протягом
останніх 23 років - це моє життя!
Леонід Клименко

Минуло лише два з половиною роки, як Чорноморський національний університет ім. Петра Могили отримав ліцензію на підготовку фахівців другого (магістерського) рівня зі спеціальності "медицина", що стало визначною подією не лише для "Могилянки", а й для Миколаєва, адже в нашому місті ніколи не було вищого медичного закладу освіти. За цей час студенти, які вступили до Медичного інституту у 2016 році, вчаться вже на третьому курсі. Як відбувається підготовка майбутніх медиків і взагалі, як живе цей наймолодший у Миколаєві, але дуже популярний і престижний університет на Півдні України, ми дізнавалися в ректора Клименка Леоніда Павловича.

ІМЕНА: - Закінчується 2018 рік, наближається 23-річниця заснування університету. Якими яскравими, визначними подіями запам'ятається цей рік?
Леонід Клименко: - Цей рік, як, до речі, і всі попередні роки, був достатньо плідним, успішним, незважаючи на існуючи проблеми в державі і світі. Усупереч постійному скороченню кількості студентів в Україні, наш університет продовжує її нарощувати, наприклад, у цьому навчальному році кількість студентів збільшилась десь на 300 осіб. І, що достатньо приємно, ми почали активними темпами набирати іноземних студентів, а це сьогодні потрібно державі у зв'язку з демографічною кризою. Більшість іноземних студентів обирає спеціальність "медицина". Воно й зрозуміло, бо охорона здоров'я сьогодні хвилює весь світ, а враховуючи достатньо високий рівень освіти в Україні і нижчу, ніж у країнах Східної Європи, значно нижчу, ніж у Західній Європі, не говорячи про США та Канаду, вартість навчання, робить привабливим навчання в наших університетах. Більше всього до нашого університету їдуть навчатися студенти з Індії і країн пострадянського простору. Так, у цьому році ми набрали більш ніж сто студентів з Індії на спеціальність "медицина", вважаю, що протягом шести років на цій спеціальності буде навчатися понад 600 студентів-іноземців. Це дає достатньо великі надходження до бюджету університету, які допомагають утримувати інші спеціальності, дозволяють значно покращувати матеріальну базу університету, а саме - закуповувати сучасне обладнання, вирішувати інші важливі питання. Викладання для іноземних студентів здійснюється англійською мовою, що означає високий рівень володіння англійською мовою нашими викладачами. До речі, сьогодні в нас викладання англійською мовою є і на спеціальностях "Комп'ютерні науки", "Економіка", а ще ми запроваджуємо підготовку фахівців із державної служби для Афганістану, викладання здійснюється також англійською мовою. Дуже цікавий професійний досвід.
Також наш університет почав підготовку фахівців для такої галузі, як готельно-ресторанний бізнес, - спеціальність "Менеджмент готельно-ресторанного бізнесу". Ми уклали договір з Академією туризму в Анталії (Туреччина), яку щорічно відвідує велика кількість туристів з України та інших країн, у тому числі пострадянського простору. Вже сьогодні наш викладач Наталія Михайлівна Іщенко читає англійською мовою лекції з економіки туристичної галузі у цій академії. Потім туди поїдуть викладати ще Потай І. Ю. і Філімонова О. Б.. У нас є домовленість із цією академією про подвійні дипломи, з чого можна зробити висновок, що їх цікавлять наші дипломи і співробітництво в галузі туризму.
У цьому році в нашому університеті відкрилась спеціальність "фармація". Згідно закону, який нещодавно вийшов, кожен працівник аптеки повинен мати базову освіту з фармації. Нам є над чим працювати.
Також у цьому році ми ліцензуємось на викладацьку діяльність української мови, раніше у нас була спеціальність "українська філологія", але зараз це вже буде педагогічна освіта. Зараз попит на кваліфікованих викладачів української мови дуже великий, тому сподіваюсь, що ця спеціальність приверне увагу майбутніх студентів.
Зауважу, що на сьогоднішній день у нас вирішено питання з кадровим складом. Якщо 10-15 років тому не вистачало викладачів із ученими ступенями й була велика кількість аспірантів, то зараз майже стовідсотково наші викладачі мають вчені ступені, а кількість аспірантів зменшена.
Ми привели до ладу наші навчальні корпуси, вони фактично знаходяться в доброму стані, але необхідно розвивати матеріальну базу, а найважливіше – це створення сучасної лабораторної бази, тому головні наші зусилля направлені на придбання новітнього, сучасного лабораторного обладнання. Це торкається як медичної галузі, де необхідні відповідні прилади, а саме: УЗІ, томограф, цифровий рентген, мікроскопи, аналізатори - перелік надзвичайно великий, так і інших, наприклад, екології.
У цьому році наш університет уперше виграв грант Європейської Ради з екології, який підготувала й представила Мітрясова Олена Петрівна. Це перший грант у Миколаєві, який фінансується Європейською Радою, а стосується питної води – дуже актуальна проблема.
Сьогодні нам потрібні прилади, які можуть застосовуватися для досліджень, а також лабораторні засоби для спеціальностей "автоматизація і комп'ютерно - інтегровані технології" і "комп'ютерна інженерія". Таким чином, у нас в пріоритеті – насичення сучасними лабораторними засобами і обладнанням, висококваліфіковані кадри і комфортні приміщення.

ІМЕНА: - Нещодавно Ви відвідували Китай. Про що вдалося домовитись?
Леонід Клименко: - ЧНУ почав співпрацювати з КНР, великою і потужною державою. Два тижні тому мені довелося перебувати в Китаї, де велися перемовини в двох напрямках: по-перше, допомога нашими науковими розробками, а по-друге, наші викладачі їдуть в Китай читати лекції англійською мовою. Таким чином, наша співпраця складається з двох складових – наукової і навчальної. Ми домовились про подвійні дипломи для китайських студентів.

ІМЕНА: - Чи навчаються зараз китайські студенти в ЧНУ?
Леонід Клименко: - Сьогодні рівень китайських закладів освіти значно вищий, ніж наш, тому що вони вкладають в освіту дуже великі кошти. Їхні навчальні корпуси, лабораторії, гуртожитки, спортивні майданчики, готелі вражають. Я відвідував Китай у далекому 1989 році, можу зазначити, що сьогодні я побачив зовсім іншу країну. Китайці , маючи кошти, збудували вищі заклади, але вони не встигають готувати кадровий склад, маючи потужну матеріально-технічну базу. І сьогодні в них не вистачає саме кваліфікованих викладачів, тому вони запрошують їх із інших країн, зокрема і з України. У цьому напрямку ми маємо значні переваги над китайцями, над цим ми і працюємо. Китайська сторона запрошує наших викладачів для підготовки їхніх аспірантів, докторантів, які в подальшому будуть викладати в університетах Китаю. Запрошуються не лише українські фахівці, а й американці, японці, викладачі з Канади і Південної Кореї. В університетах КНР сьогодні вже навчаються студенті з України, поки що їх небагато, але якась кількість є. Після отримання диплому випускникам пропонують роботу з великою заробітною платою. Рівень життя дуже високий, розвинена інфраструктура – це робить проживання в Китаї дуже привабливим. Вражає транспортна галузь, сучасні потяги несуться зі швидкістю 300 – 350 км/год., ніякого порівняння з тим, що маємо ми.

ІМЕНА: - Дійсно, що 2018 рік був яскравим на події і плідним на досягнення. Робота в багатьох напрямках, мабуть, плавно перейде в рік 2019?
Леонід Клименко: - Перелік усіх наших досягнень дуже великий, але ще декілька я хотів би виділити, перш за все наші досягнення на спортивній ниві. Вперше в історії університету наші студенти прийняли участь у Європейських Студентських Іграх у Португалії, де здобули медалі. Яскравою подією стала перемога нашої збірної команди по футболу з рахунком 8:7 на майданчику господарів – португальців. Були шалені овації і справжній фурор!
До речі, сьогодні наші хлопці мають перше місце в зональних змаганнях, де грають Запоріжжя, Одеса, Суми і Миколаїв. Наші футболісти в цьому сезоні не пропустили жодного м'яча. Тренування по футболу проходить на нашому, відкритому в березні, майданчику, а грають на великому полі у парку Перемоги.
Зараз наші дівчата – волейболістки виграли "зону" у команд Харкова, Дніпра і Запоріжжя. Вони вийшли в фінал, зайнявши перше місце у змаганнях.
Крім традиційних видів спорту наші студенти нещодавно виграли Чемпіонат України з кіберспорту Ukrainian University Open 2018, посівши перше місце. До речі, наша команда в фіналі зустрілася з миколаївською командою НУК ім. адмірала Макарова. Це перший чемпіонат, тому дуже приємно, що ми зайняли перше місце. Таким чином, у нас спортивні, наукові і інтелектуальні здобутки.
Ще одну важливу перемогу наші студенти отримали, взявши участь у проекті "Cubomania", де виграли за перше місце грант 800 тисяч грн. Це був міжнародний конкурс стартапів Vernadsky Challenge, де приймали участь потужні технічні університети з Києва, Львова, Харкова та інших міст України. Так що рік був цікавим і плідним.
Оскільки зараз спортивна школа "Надія" ремонтується ми запросили тренуватись на нашій базі Миколаївський баскетбольний клуб.

ІМЕНА: - А як опановують "ази" професії майбутні лікарі, адже з моменту ліцензування минуло вже майже три роки?
Леонід Клименко: - Сьогодні ми повністю забезпечені кадровим складом, створили лабораторії, щоб студенти мали можливість освоювати програму, яку затверджено Стандартом підготовки магістрів. До речі, цей Стандарт, затверджений міністерством, розробив наш проректор, доктор медичних наук Клименко Микола Олексійович.
Ми працюємо над створенням віварія для дослідної бази, без чого медична галузь не може існувати, потрібен ще реальний, крім віртуального анатомічного "театру", це теж важлива складова навчання майбутніх медиків.
Також ми плануємо зробити ремонт четвертого гуртожитку для студентів – медиків по вул. Морехідна, 2.

ІМЕНА: - Чи буде створена університетська клініка, про яку Ви мріяли?
Леонід Клименко: - На даний час усі необхідні документи знаходяться у міській раді, ми пройшли комісію, де рекомендували передати нам недобудовану клініку, зараз ми очікуємо проект рішення. На жаль процес затягнувся, а питання створення університетської клініки дуже актуальне. Поки ми створили дві кафедри, одна з них знаходиться в лікарні МВС, друга – в обласній лікарні, наступна буде обладнана в обласній дитячій лікарні. Далі планується створення кафедр в обласному онкологічному диспансері, обласній офтальмологічній лікарні і в інших спеціалізованих клініках.

ІМЕНА: - Яке ставлення до студентів–медиків у наших лікарнях?
Леонід Клименко: - Нормальне, вони нам самі пропонують створювати кафедри. Річ у тім, що за останні чотири роки кількість студентів – медиків скоротилася вдвічі, саме такі цифри навела Ольга Богомолець у своєму звіті, а це катастрофічна ситуація. У зв'язку з тим, що ввели високий прохідний бал на спеціальність "Медицина", ми набираємо 150 студентів на перший курс, але більше сотні – це іноземці, які не будуть в майбутньому працювати в Україні. Необхідно збільшити держзамовлення, надати регіональне замовлення, державну підтримку. Ситуація складна з випускниками медичного коледжу, ми з ним співпрацюємо, випускники вступають до нашого Медичного інституту на другий курс, але більшість виїжджає за кордон, де отримує високу заробітну плату. І це проблема. Лікарі зараз теж виїжджають, на жаль.
Крім того, Україна фактично втратила три потужних медичних університети, а саме – Сімферопольський повністю, Донецький і Луганський частково, але там немає вже тієї бази, що накопичувалась десятиліттями.

ІМЕНА: - Враховуючи всі обставини, треба готувати більше лікарів, турбуючись, щоб вони в подальшому мали достойну зарплатню. Як готують майбутніх лікарів у ЧНУ?
Леонід Клименко: - Підготовка лікарів в Україні здійснюється за єдиною програмою протягом шести років, таким чином вони отримують загальномедичну підготовку. За цей час майже кожен студент обирає собі "вузьку" спеціалізацію, а їх у медицині – 142. Спеціалізація відбувається в інтернатурі, яка триває три – чотири роки, після чого інтерни стають самостійними лікарями. Таким чином, підготовка лікаря займає десять років. Якщо на інших спеціальностях 25% всіх дисциплін може обрати студент, то відносно медиків не існує вибіркових дисциплін, навчання відбувається за затвердженими стандартами без виключень, усі студенти навчаються по однаковій програмі з однаковою кількістю дисциплін і годин. У майбутніх лікарів канікули теж за окремим графіком.
В США підготовка лікарів дуже відрізняється від нашої і європейської. У квітні під час перебування в США ми з нашим директором Інститута філології Олександром Вікторовичем Пронкевичем знайомились із їхньою системою підготовки лікарів, а також підписали договори про проведення аудиту підготовки наших студентів – медиків, після чого зробити висновки й надати пропозиції, як нам виходити на світовий рівень підготовки. У лютому 2019 року до нас приїде американський професор Ара Текіан, який спеціалізується на медичній освіті, має великий досвід в її розбудові. Це корисна допомога з американської сторони.
Як я казав раніше, ми відкриваємо спеціальність "Фармація", але проблем багато. Щоб залучити доктора медичних наук, а нам потрібні "граючі тренери", які спроможні ділитися знаннями, вмінням та навичками з майбутніми фахівцями з медицини, треба створити йому певні умови, а головне – надати житло. Місто нам не допомагає, на жаль, за всі роки існування університету ми не отримали жодної квартири для наших викладачів, тому все купується на власні позабюджетні кошти. Питання стоїть гостро, нам потрібні доктори медичних наук за спеціальністю "хірург", "гінеколог", "педіатр", але важко залучити порядних і кваліфікованих фахівців. Ми постійно працюємо над цією проблемою.

ІМЕНА: - Як і в якій кількості сьогодні надаються бюджетні місця на спеціальність "Медицина"?
Леонід Клименко: - Підготовка майбутніх лікарів здійснюється в університетах Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) і Міністерства освіти та науки (МОН). В МОН є чотири університети, які готують медиків – це найстаріший Ужгородський університет, Харківський, Сумський і Чорноморський. На всі чотири університети держава виділяє 300 місць державного замовлення, а далі по балам конкурсу йде розподіл. У цьому році ми виграли 18 місць. Якщо до нас прийдуть абітурієнти з високими балами, то ми отримаємо відповідно більше місць, заявку ми подаємо на 100 бюджетних місць.

ІМЕНА: - Крім "Фармації" в ЧНУ з'являться ще якісь нові спеціальності?
Леонід Клименко: - У нас вже з'явилася ще одна цікава спеціальність на факультеті спорту - "фітнес і рекреація". Це започаткування знайшло підтримку на нараді у Харкові, де були присутні заступник міністра освіти та науки Роман Греба, ректор Національного університету фізичної культури Євгеній Імас, а також ректори закладів вищої освіти, де є підготовка спортсменів. Було прийняте рішення про запровадження спеціальності фітнес – тренерів. Це особливості сьогоднішнього часу, коли люди все більше турбуються про своє здоров'я й приділяють увагу фізичній формі.

ІМЕНА: - Повертаючись до навчання в ЧНУ іноземних студентів, дуже цікаво, як вони адаптуються в нашому місті?
Леонід Клименко: - На мій погляд, дуже успішно. Вони мешкають у нашому гуртожитку, там нормальні умови для проживання й навчання. Більшість іноземців – це громадяни Індії, вони, як я вже підкреслював, вчаться англійською мовою. У них – своя традиційна для Індії кухня, тому спочатку вони наймали кухаря, який готував спеціально для них страви, до яких вони звикли. Зараз вони вже адаптувалися до нашої кухні, тим більше, що харчуватися у нашій їдальні значно дешевше, тому переходять на українські страви. До Дня студента студенти з Індії підготували день національної культури, познайомили з традиційною кухнею, пригощали усіх охочих. За цей цікавий захід вони отримали Грамоту.
Не дивлячись на різницю культур, іноземні студенти достатньо добре спілкуються з нашими, вони виховані, культурні і, на мій погляд, дуже непогано інтегруються в наше суспільство. Вартість навчання в Україні значно нижче, ніж в Індії, тому вони із задоволенням їдуть до нас вчитися на лікарів.

ІМЕНА: - ЧНУ ім. Петра Могили займає гідні місця у різних рейтингах. Що таке рейтинг для Вас і чому це так важливо для університету?
Леонід Клименко: - Сьогодні рейтинги є за деякими параметрами, наприклад, рейтинг "Топ – 200 Україна" щорічно проводиться Центром міжнародних проектів "Євроосвіта", там беруться до уваги наукова і освітня діяльність, гранти та ін. Існує інший рейтинг Scopus, де враховується кількість посилань на наших науковців в світі, потім є рейтинг балів до вступу. Наприклад, у нас середній бал – 165, а у іншому – всього 125. А потім існує консолідований рейтинг, де враховуються всі рейтинги за багатьма параметрами, цей рейтинг відіграє важливу роль, коли визначається фінансування міністерством, від нього залежить держзамовлення. Таким чином, рейтинг має окремі важелі крім престижу університету. До речі, ЧНУ протягом десяти років входить в 50 найкращих університетів України, залишаючись першим вузом в Миколаївській області та одним з кращих на Півдні України.

ІМЕНА: - Ваші плани, сподівання, побажання у Новому 2019 році?
Леонід Клименко: - На наступний рік у нас знову з'являється шалена кількість справ, які нам потрібно зробити: по-перше, ми отримуємо ще один гуртожиток з їдальнею і водною станцією, де треба зробити, як у нас кажуть, "євроремонт", по-друге, сподіваюсь, що передадуть недобудовану клініку, а це 11700 кв. метрів, потім нам передають плавбасейн "Трудові резерви", який знаходиться в занедбаному стані.
Нам треба вирішувати питання з житлом для молодих викладачів. Підкреслю, що допомоги від держави ми не очікуємо, тому треба самотужки брати і робити.
Відверто кажучи, протягом останніх 23 років університет – це моє життя, вдень і вночі думки: як робити, що робити? На найближчі декілька років я поставив собі багато завдань, які необхідно виконати, тому відпочивати не буде коли.
Мені дуже приємно, що університет розвивається, кількість студентів зростає щорічно, ЧНУ – найбільший в Миколаєві університет за кількістю студентів.
Бажаю в Новому році всім міцного здоров'я, натхнення, наснаги, успіхів на всіх напрямках діяльності, миру і процвітання!

ІМЕНА: - Дякуємо за цікаву, змістовну бесіду. Бажаємо Вам, викладацькому складу, студентам у Новому році здійснення мрій, нових перемог і цікавих подій!

«Імена»: Ніна Войтова
Фото: Олег Білозьоров та з архіву університету

 
Обложка журнала №080
Архив предыдущих номеров
2019 год:
010203
2018 год:
01020304
2017 год:
0102030405
2016 год:
010203040506
2015 год:
0102030405
2014 год:
01020304
2013 год:
0102030405
2012 год:
010203
2011 год:
010203040506
2010 год:
0102030405
2009 год:
010203040506
2008 год:
010203040506
2007 год:
010203040506
2006 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Укра?нськ_ 100x100

  Укра?нськ_ 100x100

Наши партнеры


META-Ukraine
Украинский портАл


 

Designed by Vladimir Philippov, 2005