Всеукраинский общественно-политический журнал
О журнале
Концертное агентство
Рекламодателям
Контакты

Последний номер

      ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ      

Надія Бабанська – «Берегиня громади»

Інформаційна довідка:
Народилася в селі Суха Балка, закінчила Миколаївський кооперативний технікум, за направленням працювала в селі Мостове, у споживчому товаристві завторгом, пізніше стала головою. У 90-х роках ХХ століття займалася підприємницькою діяльністю. Має вищу освіту.
Має сина, доньку та трьох онуків.
У 2006 році балотувалась на посаду сільського голови в Сухій Балці, пропрацювала чотири каденції. Перемагала з великою кількістю голосів. Дуже цінує довіру людей, а люди її називають «Берегинею громади».
Минуло вже два роки як Мостівська об’єднана громада почала розбудовувати свій «новий дім». І за цей час чимало позитивних змін відчули мешканці громади та повірили, що саме реформа децентралізації надає «повітря» селам.

Перші кроки, як завжди, були найважчими, до того ж невизначеність із кількістю громад на район не додавала впевненості: то чотири, то взагалі, за рекомендацією Кабміну, один район – одна громада. «Ми розуміли, - згадує Надія Бабанська, сільський голова Мостівської ОТГ, - що це добре, але тоді різниці від минулого жодної. Знову «з протягнутою рукою» вимолювати для свого села якісь крихти, бо повноваження для сільського старости зовсім не ті, які надає держава голові об’єднання. От нам дали надію, ми почали фінансово обґрунтовувати. Я тоді працювала в Сухій Балці в сільській раді головою, і ми почали збиратися ще з сільськими головами Олександрівки та Мостового. Стали обговорювати, щоб дійсно створити об’єднану громаду. Ми порахували з бухгалтерами бюджет, ПДФО (податок із доходів фізичних осіб), скільки матимемо від оренди землі, і зрозуміли, що ми маємо шанс. Остан-ньою краплею був супротив району, бо ми перші пішли на об’єднання, перші по селах збирали людей, щоб почути їхню думку. Боязнь була, бо це дуже велика відповідальність - узяти на себе повноваження, сформувати всі установи в громаді і якісно надати всі послуги населенню громади, яких вони потребують. Адже головна ціль реформи – це надання покращених послуг людям, забезпечення їх усіма умовами. Обласна держадміністрація, ознайомившись із нашими обґрунтуваннями, надала дозвіл на об’єднання. Найбільш переконливим аргументом на користь створення ОТГ стали перспективи, що відкривались перед сільською громадою після об’єднання, серед яких: відновлення по селах водогону, освітлення вулиць, ремонти дитсадочків, шкіл, ФАПів. Практично стовідсотково люди вирішили: ідемо окремою громадою!
Ось два роки ми працюємо, розвиваємося. Зараз у громаді перебувають 4200 осіб. У минулому році ми починали бюджет з 30 млн.грн, закінчили з 36 млн., в цьому році прийняли 33 млн., маємо закінчити під 40».
Без чого взагалі не може існувати життя? Звісно – без води. Тож першою справою для Мостівської громади стало відновлення водогону в селі Миколаївка. Багато хто до проекту відносився скептично, але коли в село заїхав трактор і почав рити траншею, то допомагати почали всі селяни, і ніхто не скаржився, що довилося перекопувати квітник або переносити будматеріали. Так проклали 2 км 700 метрів першого водопроводу.
Надія Володимирівна зазначає, що вже 12 років працює сільським головою (10 років очолювала сільську раду в с.Суха Балка і два – Мостівську ОТГ) і бачить велику різницю між минулим і сьогоденням. Раніше, якщо робили водопровід, то десь на одній вулиці, а зараз - цілими селами, якщо світло проводять, то цілими вулицями (ось у цьому році сім вулиць по Мостовому), дороги - теж по декількох вулицях. Створили власні органи виконавчої влади, комунальне підприємство, місцеву пожежну охорону, взяли повноваження відділу освіти. До речі, сільська рада вже два роки і на 2019 рік передбачила харчування початкової школи від перших до четвертих класів включно – це більше ніж півмільйону. Усі фінансуються з місцевого бюджету.
Не залишається Мостівська ОТГ осторонь районних установ і фінансує ті організації, де обслуговуються її люди. Так, дев’ять чоловік знаходяться в районному будинку престарілих, громада виділяє туди кошти. На заробітну плату надомного обслуговування, на музичну школу теж кошти перераховує, а також - додаткові кошти на районну лікарню.
Незаперечним залишається той факт, що громаді вдається охоплювати і тримати у полі зору всі напрямки життя одночасно. За минулий рік вдалося реконструювати поля для міні-футболу зі штучним покриттям, придбати житло для дитини-сироти – за кошти по державним програмам, зробити вуличне освітлення в селі Мостовому, с.Іванівка, с.Олександрівка облаштувати спортивний майданчик, придбати для школи мультимедійну апаратуру, підключити всі навчальні заклади до швидкісного Інтернету, зробити поточний ремонт доріг, ремонт водопроводу в селі Іванофедорівка, хоча це ще не повний перелік виконаних справ.
«У нас дуже тісна співпраця з фермерами та підприємствами, - розповідає Надія Володимирівна, - розподіляємо внесок відповідно до кількості землі. Декларування податків – це дуже болюче та важливе питання. Треба говорити з людьми, реально наводити факти, на які роботи йдуть податки. І от результат: де раніше податки сплачувала лише частина фермерів, зараз - до 90%. Хочу особливо подякувати фермеру з Олександрівки – нашому депутату Наврузалієвій Людмилі Олександрівні, фермерському господарству з Сухої Балки «Клен Тумко», з Мостового – місцевому господарству «СПРАТ Україна», керівник Сіроштан Олександр Васильович, ТОВ ім.Богдана Хмельницького, директор Антіпов Володимир Григорович (Суха Балка ТОВ «Зоря-Агро» - керівник Тюхтій О.С., ДП «Лідіївське» Шейко Д.Н.), одноосібники Сабат А., Ганьковський Я., Партен Ю. - Суха Балка), фермер із Мостового Троценко Ю.М.».
І при цьому голова Мостівської громади не приховуючи говорить про проблемні аспекти, серед яких, наприклад, малий досвід в управлінні об’єднанням, щоб кваліфіковано працювати в усіх напрямках, тому вона не цурається навчання й закликає своїх підлеглих до цього процесу: «Найбільша проблема – це навіть не кошти, це фаховість кадрів. Ми дуже багато їздимо, багато навчаємося, виграли грант за проектом «ДОБРЕ», і зараз польські експерти допомагають нам працювати над стратегією розвитку. Дуже нам допомагає в навчанні Центр розвитку місцевого самоврядування, який очолює Валентин Анатолійович Бойко. Ми його навіть називаємо «родоначальником нашої громади», бо саме він повірив і підтримав нас у тому, що все вийде. Велику практичну допомогу протягом усього періоду ми отримуємо від Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України. І навчання треба продовжувати, бо йде медична реформа, освітня, адміністративна, а будь-яка реформа - це щось нове, тому манни з неба ми не чекали й не чекаємо. Коли ми сформувалися, то фахівців не було. Ми звернулись до тієї молоді, яка була в Одесі, Миколаєві, Вознесенську, Первомайську, хто працював не за фахом, щоб повернулися сюди на фахову роботу. Ось повернулась наш юрист – Марина Геннадіївна, ще є четверо молодиків, які повернулися з міста. Сказати, що об’єднання упередило відтік кадрів, - це неправда. Адже все одно людина обирає для себе краще. Проте певну кількість робочих місць ми створили. І підтвердженням цьому є те, що Обласний центр зайнятості в 2018 році нагородив нашу громаду грамотою за створення сильної, спроможної й потужної громади в номінації «Кращий роботодавець». І хочу наголосити, що з молоддю дуже цікаво працювати, бо вони по іншому думають, будують свою роботу, більш завзяті, креативні».
Надія Володимирівна відзначає, що в громаді повинні бути три головнідокументи: стратегія, генплан і паспорт енергозбереження. Це ті документи, за якими громада має працювати на перспективу, створюючи додаткові робочі місця, отримуючи додатковий ресурс на розвиток. А плани громада складає грандіозні. За словами Надії Бабанської, Мостівська громада, мабуть, одна з найамбітніших. Ось декілька проектів. Мостівська школа не має приміщення, зараз для неї пристосоване приміщення ще панського замку Ерделів, і сьогодні, через те що не вистачає кабінетів, дітей розміщують у підвальному приміщенні. Порадившись із депутатами і з директором школи Сергієм Чорним, який є депутатом Миколаївської обласної ради, громада прийняла рішення збудувати новий шкільний корпус зі спортивною залою. На сесії затвердили першу частину проектно-кошторисної документації, детальний план, отримали підтримку в облраді. Селу дійсно потрібен опорний заклад, щоб він надавав якісні послуги за вимогами «нової української школи», реформами освіти. І ще запланували капітальний ремонт дитячого садка, відновлення покрівлі та санацію школи в селі Суха Балка.
Далі, як говорить Надія Володимирівна, треба вирішувати болюче питання охорони здоров’я. У Мостівській громаді є одна амбулаторія і три ФАПи. Зрозуміло, що цього року Національна агенція буде фінансувати медицину, але доля ФАПів невідома. Все на рівні обговорювання, але з Департаменту охорони здоров’я надійшов лист, де зазначено: в тих населених пунктах, де немає 500 мешканців, ФАПи фінансуватися не будуть. Тож, якщо відмовлять у фінансуванні, то громада візьме на себе збереження ФАПів.
У селі Мостовому є парк - об'єкт державного заповідного фонду України, розташований на 28 га, а поряд був дитячий санаторій, тому громада має намір зробити тут центр реабілітації для дорослих, а влітку - для дітей, і цей план дасть змогу не загубити фахівців із медицини.
Також громада має намір збудувати гарний стадіон неодмінно з такими ж стільцями, як в Олімпійському в Києві, з роздягальнями й всіма потрібними атрибутами.
Сільський голова наполягає на тому, що не обійдуть увагою й інфраструктурні об’єкти, бо ремонти Будинків культури та інших соціальновагомих закладів теж заплановані. У проекті є ще алея Слави.
«Коли підбиваєш підсумок, - підкреслює Надія Бабанська, - то отримуєш неабияке задоволення від виконання. Ми дуже вдячні Миколаївській облдержадміністрації, обласній раді за змогу втілювати в життя проекти, які знаходяться на співфінансуванні. Серед них багато яких стосуються освіти. Підтримуючи реформу децентралізації вони допомагають нам, виділяючи обласні кошти, які реалізовуються у нашій громаді, дають можливість розвиватися. Виникає піднесене відчуття, бо те, що держава пообіцяла, держава дала, враховуючи інфраструктурну субвенцію. Кожна школа відремонтована, кожен дитячий садочок у належному стані. От у Мостовому він не ремонтувався з пострадянських часів і був у жахливому стані, а зараз посміхається таким гарним сонечком!»
Наприкінці року Надія Володимирівна звітувала перед людьми та робила доповідь на Раді регіонального розвитку Миколаївської області, і їй було чим пишатися, бо гарна спільна робота обласних, районних і місцевих депутатів привела до того, що велику кількість запланованого Мостівській об’єднаній громаді вдалося реалізувати а утілити в життя. Це зроблено, це є факт!
«Завдяки реформі децентралізації відновлюються наші села, нашим людям стає комфортно жити, вони отримують більш якісні послуги. І це дуже важливо, - підкреслює Надія Володмирівна. - Адже з таких маленьких сіл складається наша держава Україна».

Надійна команда сільського голови Мостівської об’єднаної громади:

Радчук Тетяна Дмитрівна, секретар сільської ради:
- Спочатку я не вірила, що щось покращиться, щось зміниться. Люди боялися, чи не стануть «приєднані» села вторинними, чи не обділять їх під час розподілу спільного бюджету і чи не втратять робочі місця тамтешні управлінці, медики та педагоги внаслідок закриття бюджетних установ, але страхи не виправдались. За два роки я помітила, що наші маленькі села стали наповнюватися, покращилася інфраструктура. У мене дуже гарне враження від об’єднання, і я в захваті від нашого сільського голови. Значно збільшилося в нас роботи, бо ми тепер підпорядковуємось Миколаївській обласній раді та адміністрації, а звітуємо і в район, і в область, але справляємось, працюємо злагоджено.
Пастушенко Світлана Георгіївна, заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради:
- Від об’єднання громади бачимо тільки позитив, бо для того, щоб зробити щось для громади, потрібні кошти, і вони надходять. Друге – це команда, здатна втілити задумане. От Надія Володимирівна зуміла нас згуртувати, розподілити між нами доручення, щоб ми могли виконувати свої зобов’язання. Дуже продуктивною можу назвати діяльність нашого комунального господарства, яке створили завдяки громаді, і тепер налагоджено благоустрій і водопостачання в багатьох селах.
Гавриленко Лариса Володимирівна, заступник сільського голови з гуманітарних питань:
- У мої повноваження входять питання освіти, культури, медицини. Ми реєстрували відділ освіти, на конкурсній основі підбирали завідуючого, об’єднували колектив школи. Намагалися щоб це дійсно була громада, щоб усі школи співпрацювали. Спочатку було важко, але коли начальник відділу стала до роботи та сформувала віддл, то все налагодилось.
Скажу, що займаюсь не тільки своїми обов’язками, бо буває так, що ми замінюємо один одного. Буває, що збираємося всі та допомагаємо один одному. Також ми створили свій відділ прав захисту дитини, де я заступник голови комісії, і теж багато питань треба вирішувати. Багато років я працювала секретарем Олександрівської сільської ради, то зі свого досвіду скажу, що об’єднана громада – це зовсім інше, ніж окрема сільська рада. Набагато більше можна спланувати і за невеликий проміжок часу реалізувати багато проектів. Це мобільність і ефективність, увага до невеликих населених пунктів. Адже нам на місці краще видно, хто і де потребує першорядної допомоги. І скажу, що все вдається завдяки нашій Надії Володимирівні, бо це вона – рушійна сила, її енергії вистачає на всіх, вона все пам’ятає і тримає в серці та голові.
Савченко Альона Василівна, начальник відділу освіти, молоді та спорту:
- Ми бачимо потреби наших дітей, учителів, шкіл. Підпорядкування зараз таке: один навчально-виховний комплекс, одна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів і дві школи ІІ ступеня, 4 дитячих садка, тобто менше шкіл ніж у районному відділі освіти, а отже більше уваги можемо їм приділити. Маючи невеликий досвід працюємо так, щоб цього не відчували ні вчителі, ні школярі, навпаки тільки покращуємо надання освітніх послуг. Завдяки проекту "ДОБРЕ" три рази я була в Польщі по обміну досвідом на освітянській ниві.
Перевага об’єднання - у забезпеченні нагальних потреб. Раніше з району по школах надходили кошти тільки на захищенні статті, а зараз маємо можливість виважено складати плани окремо по кожній школі, звертаючи увагу на побажання директорів. Це дуже важливо, що ми маємо ресурс і в змозі зробити необхідне і потрібне. Завдяки реалізації обласного проекту, наші школи отримали інтерактивні підлоги, чим не кожна міська школа може похвалитися, м’які крісла, пуфи, меблі, дидактичні матеріали. Успіх у командній роботі директорів, учителів, завідуючих дитсадками при підтримці сільського голови, районних, обласних та місцевих депутатів. Саме за освітою і стоїть майбутнє, за нашими дітьми.
Гривнак Ася Степанівна, головний бухгалтер Мостівської сільської ради:
- У нас три спеціалісти, економіст і головний бухгалтер. Можу сказати, що увнас дуже великий об’єм роботи. Раніше, до утворення громади, наш бюджет становив півтора мільйони, максимум два. Зараз наш бюджет – 36 млн.грн. З них 50% - наші місцеві надходження, ми отримали як об’єднана громада ПДФО, отримуємо орендну плату за землю, інфраструктурну, освітню, медичну (відділу охорони здоров’я в нас не має) ми передаємо делеговані повноваження на район і перераховуємо цю субвенцію, яку отримуємо з державного бюджету. При формуванні бюджету складнощі іноді виникають, але ми намагаємося гідно вирішувати нагальні питання. Працюємо над податками, над наповненням бюджету. Це дуже кропітка робота. Вважаю, що нікого ми не залишаємо поза увагою. Надія Володимирівна така чуйна людина, що нікому не відмовляє в допомозі.
Чорний Сергій Віталійович, директор Мостівської ЗОШ, депутат Миколаївської обласної ради:
- Майбутнє в руках шкільного вчителя, як писав Віктор Гюго, французький письменник. Надія Володимирівна навчалась у сільській школі, тож добре знає, як кажуть, шлях життя сільського трударя.
Сьогодні питома вага державного бюджету складається завдяки агропромисловій галузі. З перших кроків роботи на керівних посадах місцевого самоврядування Надія Володимирівна, у першу чергу, виявляє турботу, щоб дітки хліборобів отримували знання на високому рівні, а вчителі, відповідно, отримували адекватну заробітну плату і гідні умови сучасного виховання дітей. Наразі Надія Володимирівна переймається проектуванням будівництва нової школи.
Зауважу, що Надія Володимирівна - прогресивна у професійному плані та чуйна по відношенню до людей. Свідченням того є той факт, що вчетверте люди довіряють їй посаду керівника сільської ради.

Текст: Наталя Тофан
Фото: Олег Білозьоров

 

 


Ukrainian banner network
Обложка журнала №081
Архив предыдущих номеров
2019 год:
0102030405
2018 год:
01020304
2017 год:
0102030405
2016 год:
010203040506
2015 год:
0102030405
2014 год:
01020304
2013 год:
0102030405
2012 год:
010203
2011 год:
010203040506
2010 год:
0102030405
2009 год:
010203040506
2008 год:
010203040506
2007 год:
010203040506
2006 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Укра?нськ_ 100x100

Смотрите нас на Youtube


  Укра?нськ_ 100x100

Наши партнеры


META-Ukraine
Украинский портАл


 

Designed by Vladimir Philippov, 2005