Всеукраинский общественно-политический журнал
О журнале
Концертное агентство
Рекламодателям
Контакты

Последний номер

Netexchange.ru

Ukrainian banner network

             ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ            

Благодатненська ОТГ – більше можливостей і відповідальності

Понад два роки триває в Україні реформа місцевого самоврядування. Утворення нових територіальних одиниць — об’єднаних територіальних громад (ОТГ) у процесі реформи можна назвати своєрідним рухом на збереження та розвиток українських сел, адже статистика з тривогою віщує: щорічно сільське населення скорочується на 147 тис. осіб, відповідно, за період із 1990–2017 рр. з карти України зникло 468 сіл, тобто в середньому 18 сіл щороку. А сільське господарство навічно пов’язане з селом, тому неважко дослідити, до чого веде таке скорочення. Децентралізація, як найбільш успішна реформа уряду, дає, без перебільшення, імпульс відродженню, бо передача значної частини повноважень та бюджетів органам місцевого самоврядування – це вирішення проблем майже у всіх сферах сільського життя. Кожна з новоутворених громад унікальна, має свій власний досвід та результати.

Благодатненська об’єднана територіальна громада стала першою в Арбузинському районі Миколаївської області. 18 грудня 2016 року населення одинадцяти колоритних сіл (Благодатне, Воєводське, Новогригорівка, Рябоконеве, Садове, Виноградний Яр, Зелена Поляна, Новомихайлівка, Семенівка, Булацелове, Остапівка) вирішило бути єдиним товариством із великою перспективою. Недарма кажуть, що історія розвивається по спіралі. У давнину існувала Благодатнівська волость, до 1945 року був Благодатнівський район. Усі ниточки навколишніх населених пунктів зводились до Благодатного, бо воно розташовано в зручному місці: через територію села проходили (як і зараз проходять) два шляхи: дорога державного значення – Одеса–Київ, яка з’єднує декілька областей України, та міжнародна траса Кишинів–Полтава. Тож не диво, що люди знову обрали центром історично об’єднуючий населений пункт. «Для того, щоб увійти до громади, нікого не треба було переконувати, – розповідає Володимир Неграй, сільський голова Благодатненської ОТГ. – Противників майже не було, були скептики. Люди самі прагнули об’єднання, хоча організація проходила дуже складно, бо не налічувалось жодної служби, жодного відділу. Була просто невелика сільська рада, яка не могла забезпечити потреби навіть у приміщеннях. Треба було брати на себе відповідальність, кошти, які віддавала держава, розподіляти їх, утримувати соціальну сферу».
Головні чинники, з якими пов’язують успіх територіальних громад - це збільшення доходів та можливість раціонально використовувати отримані кошти, тому початком усіх змін є бюджет. Аби не обтяжувати читача великою кількістю підрахунків, до уваги надамо лише вагомі порівняння. У 2016 році дохідна частина бюджету сільських рад, які надалі увійшли до громади, складала загальну суму 10 млн. 44 тис. грн. Через два роки до бюджету Благодатненської ОТГ надійшло податків та зборів – 33 млн. 914 тис. грн. плюс офіційні трансферти - 26 млн. 816 тис. грн. За словами сільського голови громади, місцевий бюджет наповнюється трьома основними фінансовими джерелами – це податок та збір на доходи фізичних осіб, єдиний податок і плата за землю. Найбільшими платниками є СТОВ «Промінь», ПП АП «Благодатненський птахопром», ПРАТ «Оберіг», ТОВ «Семенівський агросервіс» і ФГ «Адмірал-Агро».
Не дивно, що життя в селах завирувало, бо протягом майже трьох десятиріч проблем накопичилось більше, ніж достатньо та ще й у всіх сферах: вода, звалище, дорога, соціальна інфраструктура, демографічні й транспортні негаразди та незадовільний менеджмент земельних ресурсів. Тому в перший рік об’єднання у сільській раді став до роботи державний реєстратор, а з серпня 2018 року Благодатненською сільською радою був створений відділ архітектури, будівництва та земельних відносин. Таким чином, усі звернення громадян з питань земельного законодавства вирішуються оперативно та кваліфіковано. Також наприкінці минулого року було створене комунальне підприємство – Центр надання державної реєстрації, що надало змогу покращити послуги у цій сфері. Наприклад, у минулому році вдало вирішили важливе питання – задовольнили всі 24 звернення, що надійшли до сільської ради на виділення земельних ділянок для учасників бойових дій.
Володимир Анатолійович, ще перебуваючи на керівних посадах у районі (був заступником голови районної ради, першим заступником голови райадміністрації, рік виконував обов’язки голови районної адміністрації), добре вивчив усі проблемні питання кожного населеного пункту громади, тому визначною перевагою зміни системи місцевого самоврядування вважає той факт, що відтепер місцеві сільські негаразди оперативно вирішуються виконавчим комітетом і розглядаються на сесіях ради ОТГ, і жодного села немає поза увагою.
Для того, щоб населення вчасно отримувало державну соціальну допомогу, субсидії та пільги у перший же рік існування Благодатненська громада створила відділ соціального захисту й обслуговування населення, у якому працюють 17 робітників та працівників соціальної сфери. Завдяки їм 70 осіб громади зараз отримують соціальну послугу «Догляд вдома».
Треба визначити неперевершеність результативних дій сільської ради в одночасному вирішенні завдань у різних галузях життєдіяльності громади. Тому одним із перших і важливих кроків було рішення сесії Благодатненської сільської ради про створення відділу освіти, культури, молоді та спорту, у впорядкуванні якого на цей час знаходяться 5 загальноосвітніх закладів, 5 закладів дошкільної освіти, 7 клубних закладів і 7 сільських бібліотек. «Усі заклади без винятку одразу відчули увагу до себе, – розповідає Володимир Неграй. – Відчули тепло в прямому і переносному значенні, бо, наприклад, учні Благодатненської та Садівської школи взагалі не знали, як можна взимку вчитися без верхнього одягу, а зараз температура в кабінетах відповідає всім нормам. Для нас діти, їхні потреби – пріоритет». І розумієш, що це сказано не для пафосу, коли бачиш об’єм робіт, виконаний у терміново короткий час перших місяців існування громади. Так, у Благодатненській ЗОШ І–ІІІ ст. зробили ремонт м’якої покрівлі, відремонтували котельню, зробили частковий ремонт системи опалення, у Садівській ЗОШ провели ремонти опалення та котла, у Семенівській ЗОШ І–ІІІ ст. повністю замінені старі вікна на металопластикові. Також багато коштів було виділено на матеріально-технічне придбання для загальноосвітніх закладів. Видаткова частина бюджету по освіті за 2018 рік склала 28 млн. 553 тис. грн., де були задіяні кошти освітньої субвенції, додаткові дотації, субвенція з місцевого бюджету для «Нової української школи» та субвенція з обласного бюджету на опорні школи (1 млн. грн).
Тож навчальна база освітніх закладів була зміцнена ґрунтовно. Учнів 1-х класів «Нової української школи» забезпечили всім необхідним: меблями, дидактичними матеріалами, мультимедійним обладнанням, ноутбуками, технікою для друкування, копіювання, сканування та ламінування з витратними матеріалами для початкової школи. Три інтерактивні дошки придбали для Воєводської, Рябоконівської та Благодатненської ЗОШ.
«Зараз політики спекулюють тим, що треба зберегти стіни школи, вчителів, але насправді високопосадовці не думають про дітей. Треба ж зберігати не шкільні стіни, а майбутнє дітей. Тільки після утворення громади ми відчули справжню турботу, – стверджує Ніна Іванівна Коротич, директор комунального закладу «Воєводський опорний заклад загальної середньої освіти». – Зміни не тільки з назвою прийшли. Нашому закладу поставили обладнання до кабінетів фізики, хімії та іноземної мови, цифрове обладнання для природничого кабінету, мультимедійне обладнання та ноутбуки. Відповідно до умов нової української школи підготували кабінет початкових класів та закупили обладнання для майбутнього першого класу. Покращились умови праці працівників харчоблоку – там встановили нову систему вентиляції та сучасне кухонне обладнання. Привели до ладу парадний вхід до школи.
Завдяки старанням очільника нашої громади Володимира Неграя, начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Віктора Захарченка та плідній співпраці з заступником ОДА Олександром Кушніром у нашій опорній школі завершився капітальний ремонт спортивного залу європейського рівня.
За кошти громади у закладі працюють гуртки, в яких учні школи займаються своїми улюбленими справами та беруть участь не тільки в обласних конкурсах та змаганнях, а й у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл».
Без такого ефективного місцевого самоврядування, ми ще надовго б залишилися зі своїми труднощами сам на сам. І саме громада нас зберігає та об’єднує».
З неменшим піклуванням і теплом у громаді ставляться й до закладів дошкільної освіти, у яких за кошти місцевого бюджету оновили холодильне обладнання, електроплити, бойлери, повністю укомплектували ліжка.
«До створення громади сільська рада не мала можливостей забезпечувати у повному обсязі дитячі садки, – розповідає Людмила Олександрівна Симоненко, завідувач Благодатненським дошкільним навчальним закладом «Світлячок». – Наразі ситуація з фінансування значно покращилась. Громада регулярно виділяє кошти на ремонт закладу, повноцінне харчування дітей, групи поповнюються новими іграшками та спортивним обладнанням. У минулому році встановили новий котел та зробили реконструкцію опалювальної системи, завдяки чому температурний режим відповідає всім нормам. Наші діти виховуються в теплі та затишку. А ще в нашому дитячому садку запрацював гурток з англійської мови, який діти відвідують з великим задоволенням».
Не буде перебільшенням підкреслити те, що з великою вдячністю батьки ставляться до рішення сільської ради забезпечити безкоштовним харчуванням дітей з інвалідністю, дітей учасників АТО, дітей-переселенців та на 50% звільнити від плати за харчування дітей з багатодітних родин.
Не можна обійти стороною рушійну силу життя громади – спорт. Його розвитку в Благодатненській ОТГ приділяють неабияку увагу, і він почав стрімко розвиватися по всіх селах, особливо після будівництва спортмайданчика та ремонту спортзалів у Благодатненській та Воєводській школах. Одними із пріоритетних завдань громади є розвиток на селі масових видів спорту – футболу, волейболу, баскетболу, шахів, шашок та настільного тенісу.
Це дуже непросте завдання, але керівництво ОТГ зробило початкові кроки у цьому напрямку: призначили відповідальних за розвиток фізкультури та спорту спеціалістів у кожному старостинському окрузі, придбали необхідний спортивний інвентар – м’ячі (футбольні, волейбольні, баскетбольні) та столи для настільного тенісу. У спортивних залах шкіл запрацювали гуртки з настільного тенісу, волейболу, футболу, у денний час – для школярів, а починаючи з 18.00 – для молоді громади. А відтепер у спортсменів є змога ще частіше тренуватися у футбол, бо навесні в центрі Благодатного, на території школи відкрився футбольний майданчик із штучним покриттям.
Об’єднання громади для працівників культури також стало поштовхом для пробудження та активізації. Громада виділила чималі кошти на придбання звукопідсилюючої апаратури, ноутбуків, цифрових фотоапаратів. Поточні ремонти були зроблені у Воєводському, Семенівському та Садівському Будинках культури, Остапівському та Рябоконівському клубах, також розпочали
капітальний ремонт Благодатненського будинку культури.
Колективам художньої самодіяльності об’єднання забезпечило можливість брати участь в обласних та Всеукраїнських оглядах та конкурсах. У Миколаївській області вже добре знають народний театр та духовий оркестр із Семенівки, дитячі вокальні ансамблі з Садового, ансамбль сопілкарів із Воєводського, гумористів із Семенівки та Воєводського. Вперше виїхав на обласне свято вокальний ансамбль з Остапівки, виконавці завоювали там перші місця та Гран-Прі, піднявши рейтинг Благодатненської громади в галузі культури. Добрим знаком розвитку культури стала подія, коли ансамбль Благодатненського Будинку культури «Веселий ярмарок» захистив звання «народного».
Художні колективи часто звітують концертами. До речі, серед ОТГ Миколаївської області відділ культури Благодатненської громади посідає 1 місце. Так буде й надалі.
«Те, що децентралізація – це шлях для існування та розвитку українських сіл, ми відчули з перших місяців об’єднання, – зауважує Ірина Герасименко, тимчасовий виконувач обов’язків старости Семенівського старостинського округу. – Місцевий бюджет, залучення інвестиційних коштів на місця дали нам нову сучасну амбулаторію, довгоочікувані ремонти об’єктів соціальної сфери, під’їзних шляхів. І це лише перші кроки децентралізації.»
Після об’єднання почалися активні роботи з благоустрою, адже рівень розвитку інфраструктури по всіх селах громади збільшився саме завдяки наданим державою субвенціям або співфінансуванню та втіленню проектів і мікропроектів.
Чи не найпершою у 2017 році почалася повна реконструкція будівлі Благодатненської сільської ради. «Подейкували: не з того почали, – згадує Володимир Неграй. – Рішення було непросте, але згодом усі зрозуміли, що це робоча необхідність, бо фахівці, що надаватимуть послуги всьому населенню, повинні бути в одному місці й мати сучасне обладнання. Ми взяли на себе функції району, то треба було розміщувати
всі структурні підрозділи. Для порівняння, в Арбузинці це було декілька
будівель, а в нас – одна, яка вміщує і
соцробітників, і державного реєстратора, і відділ освіти, і земельний відділ, ще й сільську бібліотеку. Реконструкцію здійснили повністю за кошти державної субвенції».
Добре впорується громада із встановленням вуличного освітлення: за два роки – 370 точок вуличних ліхтарів, а це майже 90% від необхідного.
У наших посушливих кліматичних умовах забезпечення сіл водою нагадує подвиг, тому будівництво та облаштування громадою двох розвідувально-експлуатаційних свердловин у с.Воєводське та капітальний ремонт водопровідної мережі в с. Садове – це як здійснення нездійсненної мрії.
Зараз громада займається реставрацією Благодатненського Будинку культури: врятували приміщення, замінивши дах та вікна, далі черга за утепленням стін і налагодженням системи опалювання. На думку Володимира Анатолійовича, люди залишатимуться в селі тоді, коли у місцевості будуть створені належні умови проживання. Саме від людей, від ініціативної команди об’єднаної громади буде залежати майбутнє українського села, його потужний потенціал. Жартуючи сільський голова говорить, що в нього за останні два роки сивини додалося удвічі, але воно того варте, бо задоволений результатом роботи. Його життєве кредо – робити свою роботу якісно. Він взагалі любить робити добрі справи та отримує від
цього задоволення, тому і вболіває за справжнє, а не бутафорне відродження села. Тому в минулому році Благодатненська громада і взяла участь у конкурсі Асоціації ОТГ та виграла безкоштовний супровід провідного спеціаліста з розробки Стратегії розвитку Благодатненської ОТГ на 2019–2025 рр.
І ця Стратегія втілює в собі самі найамбіт­ніші мрії та сподівання, які мають право на існування, бо є на чому ґрунтуватись.
А найближчим часом у перспективі розвитку інфраструктури Благодатненська громада втілюватиме нове будівництво водопровідної мережі в с. Воєводське, капітальний ремонт ганків із улаштуванням засобів безперешкодного доступу до будівлі Будинку культури с.Благодатне для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; капітальний ремонт освітлення в с. Благодатне на трьох вулицях. Також наразі вводиться окрема посада дільничного офіцера поліції, який буде обслуговувати територію громади, в селі Садове та Семенівка планується заміна покрівлі місцевих шкіл, до цього ж, в Семенівській ЗОШ І–ІІІ ст. планується заміна котла, капітальний ремонти спортзалу, капітальний ремонт Благодатненського ДНЗ «Світлячок», нове будівництво спортивного майданчику на території Воєводського опорного закладу. По всіх селах громади планується частковий ремонт доріг.
Володимир Неграй впевнений, що село повинно молодіти, а діти, які по­дорослішали – до нього повертатись і залишатися, тому згодом команда сільського голови вирішить проблему дозвілля, відкриття музичної школи, танцювальних та спортивних гуртків.
Отже, подолавши два роки становлення, Благодатненська ОТГ довела свою спроможність, вагому істину, що чим більше можливостей і відповідальності буде безпосередньо в селах, тим коротшим буде шлях національного успіху. «За п’ять років села нашої громади не впізнають!», – з упевненістю наголосив сільський голова Володимир Неграй.

Текст – Наталя Тофан
Фото з архіву Благодатненської ОТГ

Обложка журнала №082
Архив предыдущих номеров
2019 год:
010203
2018 год:
01020304
2017 год:
0102030405
2016 год:
010203040506
2015 год:
0102030405
2014 год:
01020304
2013 год:
0102030405
2012 год:
010203
2011 год:
010203040506
2010 год:
0102030405
2009 год:
010203040506
2008 год:
010203040506
2007 год:
010203040506
2006 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Укра?нськ_ 100x100

  Укра?нськ_ 100x100

Наши партнеры


META-Ukraine
Украинский портАл


 

Designed by Vladimir Philippov, 2005