Всеукраинский общественно-политический журнал
О журнале
Концертное агентство
Рекламодателям
Контакты

Последний номер

     ДОБРА СПРАВА     

Василь Федорончук:
«Ми робимо добру справу для нашого суспільства і молодих громадян»

У серпні поточного року Миколаївському регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» виповнилося 20 років. За цей час до Миколаївського регіонального управління за консультацією по чинним житловим програмам звернулося 12 тисяч громадян, з яких 1002 сім’ї прийняли участь у їх реалізації. З 1999 року на Миколаївщині діють п’ять державних та місцевих програм, а саме:
– Програма забезпечення молоді житлом;
– Програма будівництва «Доступного житла»;
– Програма забезпечення педагогічних та науково-педагогічних працівників;
– Програма здешевлення вартості іпотечних кредитів;
– Програма часткової компенсації кредитів комерційних банків.
За двадцятирічний період у районах Миколаївської області діяло 19 різних житлових програм.
Про успіхи, досягнення та існуючі проблеми Миколаївського регіонального управління Держмолодьжитла розповів директор установи Федорончук
Василь Михайлович.

 

ИМЕНА: – Ви очолюєте Миколаївське регіональне управління Держмолодьжитла протягом двадцяти років, так би мовити, стояли у витоків. На сьогодні виросло вже нове покоління миколаївців та жителів області в житлі, яке з’явилось у родин завдяки програмам молодіжного будівництва. А як воно починалося?

Василь Федорончук: – У 1999 році стало завдання створити Миколаївське регіональне відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. На той час у всіх областях України такі відділення вже діяли, а наша область залишилась останньою.
Тоді, я пам’ятаю, заступник голови Миколаївської ОДА Несвіт Галина Петрівна і начальник обласного управління у справах сім’ї та молоді Димитров Михайло Федорович запросили мене на зустріч. По-перше, треба було в стислі строки створити регіональне відділення, по-друге, обрати кандидатуру керівника на погодження в Києві. Мою кандидатуру на обласному рівні погодив тодішній голова ОДА Микола Петрович Круглов, потім я поїхав до Києва, де після співбесіди зі мною як із фахівцем-будівельником мене призначили на посаду керівника регіонального відділення. А далі почалась буденна робота зі створювання Миколаївського регіонального відділення.

ИМЕНА: – Вам не було хоча б трішечки страшно, адже Ви як керівник будували зовсім нову установу та ще й у стислі строки?

Василь Федорончук: – Може тільки трішечки, часу на це не було, крім того я був упевнений, що ми впораємося з поставленою задачею створення відділення на законодавчому рівні. Необхідного рішення Кабінету Міністрів ще не було, чогось бракувало і на місцевому рівні, щоб створити установу і внести в реєстр. Це було потрібно для того, щоб ми змогли працювати з Казначейством, коли надійдуть перші кошти. Але кінець кінцем нам вдалося подолати труднощі й перепони разом із ОДА, управлінням у справах сім’ї та молоді, з Державним фондом у Києві. На початку серпня Миколаївське регіональне відділення було зареєстровано, але, самі розумієте, що бюджет закінчувався, тому перші кошти надійшли у 2000 році, пройшло 9 місяців із початку створення відділення, такий символічний термін появи на світ нашої установи.

ИМЕНА: – Але ж Ви зіткнулися з новою проблемою, яка була пов’язана з необізнаністю молоді щодо нових державних житлових програм. Треба було якось переконувати, інформувати, залучати до діалогу.

Василь Федорончук: – Дійсно, це було другим важливим питанням після реєстрації. Уже надійшло довгоочікуване фінансування, адже до цього моменту в нас не було власних коштів ні на папір, ні на заробітну плату.
Ми надавали інформацію в місцеві газети, але саме молодь їх дуже рідко читала. Я їздив на зустрічі з молодими родинами на Миколаївський глиноземний завод, де на той час працівники отримували гідну заробітну плату,
працювало багато молоді, а ось власного житла в багатьох не було. Переконувати було складно, лунав вислів: «Я в азартні ігри з державою не граю». Але потім відбувся старт. Наша перша позичальниця Наталя Горбенко, до речі, зараз депутат міської ради, повірила в реальність програми, де держава фінансує. Після цього дуже багато молоді з заводу прийшло до нас, бажаючи отримати власне житло згідно з запропонованими програмами. Наші зусилля не залишилися марними: родини почали реєструватися, з’явився відповідний список по Миколаєву й області. У 2000 році ми вже профінансували будівництво в Корабельному районі. Після введення в експлуатацію будинку по вулиці Металургів вісім сімей, які отримали кредити, відсвяткували новосілля. Ключі від квартир урочисто вручив тодішній голова Миколаївської ОДА Олексій Гаркуша.

ИМЕНА: – На той час життя показало, що отримати такий кредит було вигідно й досить «безболісно» його можна було виплачувати. А як Ви оцінюєте ситуацію на сьогодні?

Василь Федорончук: – Це вигідно й зараз, адже кредит пільговий, що означає отримання безвідсоткового кредиту за наявності однієї дитини, якщо сім’я має двох дітей – вартість кредиту зменшується на 25 відсотків, три і більше дітей у родині дає 50 відсотків зменшення зобов’язань по кредиту. Наприклад, у тому нашому першому будинку позичальники платять 300 грн. у квартал, деякі погашають достроково, тому що сума невелика.
Пройшло майже 20 років, як діє державна програма, ціни на квартири, звісно, змінилися, але попит на житло не зменшився, тому програми актуальні для нашої молоді. Ми ведемо свою статистику народжуваності дітей у наших позичальників, вона у два рази перевищує офіційну статистику по Україні. Це дуже приємно.

ИМЕНА: – Миколаївщина зареєструвала своє регіональне відділення останньою в Україні, втім подальші наші показники досить вагомі, так?

Василь Федорончук: – Завдяки підтримці депутатського корпусу обласного і місцевого рівнів, керівництву міста і області, сьогодні ті кошти, що виділяє з бюджету місто і область, принаймні за останні роки, відповідно, 26, 28, 30 млн. грн. на рік, Миколаїв зараз – на другому місці по Україні після Харкова за показниками. Не треба пояснювати, що Харків – крупний обласний центр із бюджетом, що рази перевищує наш миколаївський. Місто Миколаїв виділяє коштів більше ніж інші області, хоча все одно недостатньо для забезпечення тієї потреби, яка існує зараз.

ИМЕНА: – Сама ідея створення такої фінансової установи в Україні запозичена десь чи це цілком наше «ноу-хау»? Така модель придбання житла існує в інших країнах? А ще яким чином отримується житло в районах, де будівництво багатоквартирних будинків не розвинене?

Василь Федорончук: – Така модель була створена саме в Україні на базі МЖК, а рух МЖК починався ще у 80-х роках ХХ сторіччя. До нас приїздять за досвідом колеги з Білорусі, вони користуються нашим досвідом, але там трошки інші умови. Сьогодні наша модель
дієва, актуальна й перспективна. Ні для кого не є секретом, що зараз молоді українці масово від’їжджають за кордон на заробітки, а такі програми сьогодні є стримуючим фактором, який дозволяє жити, працювати, народжувати дітей в Україні.
Якщо держава відновить фінансування, яке було припинено у 2014 році, а питання таке стоїть, навіть і президент України Володимир Зеленський обіцяв, можна буде задовольнити більше молоді, яка бажає отримати власне житло, залучившись до державних програм із наданням довгострокових пільгових кредитів. Буде більше будуватися житла, тим паче в областях є багато сучасних цікавих проєктів. Зараз у Києві, Одесі та інших великих містах будівництво триває, Миколаїв трішки відстає, але, я впевнений, буде фінансування, наші будівельники впораються.
Стосовно області, то ми сьогодні купуємо житло на вторинному ринку, воно дешевше. Молода сім’я сама визначається з тим, хоче вона квартиру чи будинок, проводиться експертна оцінка, після чого купуємо житло, тим самим вирішуючи ту задачу, яка є потреба району у фахівцях.

ИМЕНА: – У яких районах діють молодіжні житлові програми?

Василь Федорончук: – Прийнята обласна програма, яка діє до 2023 року. Щорічно за рахунок обласного бюджету ми купуємо житло в районах. Минулого року було придбано 10 об’єктів житла – 6 будинків і 4 квартири. Рішення приймає Координаційна рада з питань розвитку житлового будівництва в Миколаївській області за участю всіх керівників районів та міст області.
У 2019 році було прийнято рішення направити кошти у ті райони, які ще не отримували за цими програмами кредитні ресурси.

ИМЕНА: – Чи маєте перспективні плани на майбутнє?

Василь Федорончук: – Авжеж. Як уже було сказано, до 2023 року діє програма, докладено прогноз фінансування з урахуванням держбюджету, а це обласна комплексна програма, у яку включається міська програма та інші по районам області. Сподіваємося на відновлення державного фінансування.

ИМЕНА: – Ваша установа працює по Миколаєву і області, робота досить відповідальна й напружена. Чи великий колектив у Вас?

Василь Федорончук: – Колектив невеликий: всього десять співробітників, але ми вирішуємо поставлені перед нами завдання. Деякі наші фахівці працюють по 10–15 років, команда стабільна. Хотів би відзначити головного бухгалтера Коргун Олену Миколаївну, начальника кредитного відділу Мельник Наталію Петрівну, економіста відділу кредитування Мельник Юлію Сергіївну, а взагалі дякую всьому нашому дружному колективу за плідну працю і відповідальність.

ИМЕНА: – За 20 років що було найскладнішим і що є найприємнішим у Вашій роботі?

Василь Федорончук: – Найскладніше – це недостатнє фінансування, а найприємніше, – це ті моменти коли вводимо житловий будинок в експлуатацію, вручаємо ключі від квартир, бачимо усмішки, радість, щасливі очі дітей і дорослих. Я вважаю, що ми робимо добру справу для нашого суспільства та молодих громадян. Вона має перспективу, тому що молодь – це майбутнє держави, якщо молодь буде працювати в Україні, створювати міцні родини, народжувати дітей, а для цього треба створювати відповідні умови, одна з них – можливість придбати власне житло на пільгових умовах, тоді в країни буде перспектива на розвиток і гідне життя громадян.
Дуже сподіваюся, що українська економіка буде зростати, а молодь буде працювати в Україні, адже немає ніде краще, ніж там, де народився.
Минуло 20 років з моменту створення регіонального управління Держмолодьжитла, життя показало, що такі програми дуже необхідні та перспективні. У сім’ях, які отримали пільгові довготермінові кредити через Миколаївське регіональне управління, виховуються 998 дітей, з яких 170 по районам області та 828 з Миколаєва. 205 діточок народилося у позичальників в період погашення ними кредиту. Станом на 01.10.2019 року 86 сімей є багатодітними. Лише за останні 2,5 роки у позичальників Миколаївського регіонального управління народилося 49 дітей. Ця статистика дозволяє зробити висновок, що у житла в кредит за пільговими умовами – велике майбутнє!

ИМЕНА – Ніна Войтова
Фото – Олена Мильнікова

 


Ukrainian banner network
Обложка журнала №084
Архив предыдущих номеров
2020 год:
0102030405
2019 год:
0102030405
2018 год:
01020304
2017 год:
0102030405
2016 год:
010203040506
2015 год:
0102030405
2014 год:
01020304
2013 год:
0102030405
2012 год:
010203
2011 год:
010203040506
2010 год:
0102030405
2009 год:
010203040506
2008 год:
010203040506
2007 год:
010203040506
2006 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 год:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Укра?нськ_ 100x100

Смотрите нас на Youtube


  Укра?нськ_ 100x100

Наши партнеры


META-Ukraine
Украинский портАл


 

Designed by Vladimir Philippov, 2005