Для коректного відображення елементів сайту внесіть його в список дозволених в AdBlock.
Всеукраїнський громадсько-політичний журнал
Про журнал
Концертна агенція
Рекламодавцям
Контакти

Останній номер     ІМ’Я В ЦИВІЛЬНОМУ ЗАХИСТІ     

Олександр Герасименя:
«Головне наше завдання – запобігати надзвичайним ситуаціям. Чим менше відбулося надзвичайних ситуацій – тим вище якість нашої роботи»

ІМЕНА: – Олександре Анатолійовичу, які основні завдання стоять перед управлінням?

Олександр Герасименя: – Управління працює з 1999 року і було створено на базі Штабу цивільної оборони. Працює у нас двадцять два співробітника.
Основні завдання: організація життєзабезпечення населення при виникненні надзвичайних ситуацій, ліквідація цих ситуацій і організація життєзабезпечення в особливий період, тобто у воєнний час.
Ми займаємося плануванням заходів з розрахунку надзвичайних ситуацій, які можуть скластися у місті. В Миколаєві можливо виникнення одинадцятьох видів таких ситуацій. І по кожній з них складається окремий план дій із залученням тих сил, які знаходяться на об’єктах, де може виникнути потреба в ліквідації надзвичайної ситуації. Також розробляємо плани евакуації населення при виникненні надзвичайних ситуацій. Якщо раніше евакуація відбувалася за кордони міста, то зараз всі евакуаційні заходи проходять в його межах. Крім однієї ситуації, яка пов’язана з надзвичайними подіями, з вибухом боєприпасів на складах Міністерства оборони. У цьому випадку населення евакуюється за місто. Крім того, управлінням проводяться розрахунки на укриття населення міста в облаштованих захисних спорудах та підвальних приміщеннях. Ми обстежили 1200 підвальних приміщень в місті. В житлових будинках, школах, на підприємствах і 445 з них були взяті на облік, як придатні за нормами для укриття населення в разі надзвичайної ситуації.

ІМЕНА: – Управління створили на базі Штабу цивільної оборони. За два десятиліття як змінилися методи роботи?

Олександр Герасименя: – Базові методи залишилися, а нові додалися. Якщо раніше цивільний захист займався тільки питаннями укриття населення та підвищення живучості промислових підприємств в умовах особливого стану, то тепер наші функції більш широкі. Тепер ми ще займаємося запобіганням і ліквідацією надзвичайних ситуацій в межах міста. Саме запобіганню, виникненню надзвичайних ситуацій приділяється особлива увага, адже запобігти такій ситуації набагато дешевше для бюджету, ніж потім займатися ліквідацією її наслідків.

ІМЕНА: – На щастя надзвичайні ситуації на те і надзвичайні, тобто такі, що не відбуваються часто. Чим займаються Ваші співробітники у спокійний час?

Олександр Герасименя: – Ми розробляємо заходи, про які вже йшла мова вище, проводимо заняття з людьми на об’єктах, навчання. Контролюємо виконання поточних заходів на об’єктах, перевіряємо їх готовність до тих ситуацій, які можуть виникнути і безпосередньо запобігання надзвичайним ситуаціям, що можуть виникнути на території міста.

ІМЕНА: – Можете навести приклад?

Олександр Герасименя: – Так, звісно. В нашому місті знаходиться вісім хімічно небезпечних об’єктів. Наприклад, Міськводоканал, який використовує для очищення води хлор. Якщо ємність з хлором розгерметизується, буде велика біда. У такому випадку потрібно провести всі необхідні дії: встановлюється водяна завіса в самому приміщенні, де це сталося, застосовується система оповіщення, виїжджає рятувальний загін, створюється підрозділ на самому об’єкті зі спеціально навчених співробітників, які повинні мати спецобладнання, захисні костюми, тощо. Ми розробляємо план дій, проводимо навчання на потенційно небезпечних об’єктах. Адже подібна ситуація може виникнути, наприклад, і в газовому господарстві, і на АЗС. Для всіх об’єктів нами складаються алгоритми дій в різних надзвичайних ситуаціях.

ІМЕНА: – Раніше на всіх підприємствах були окремі співробітники, навіть, відділи, які займалися виключно цивільним захистом.

Олександр Герасименя: – Так, ця система, в принципі, залишилася на тих підприємствах, що є в місті. Такі співробітники не входять до нашої структури, вони підпорядковані своєму керівництву, але ми тісно з ними взаємодіємо в плані проведення навчань та розробки відповідних заходів із запобігання надзвичайних ситуацій.

ІМЕНА: – Як відбуваються навчання співробітників на об’єктах, що є потенційно небезпечними?

Олександр Герасименя: – За 2021 рік ми навчили 1617 чоловік персоналу, проведено 95 тренувань та навчань безпосередньо на об’єктах. Це і морський порт, міськводоканал та інші об’єкти, які мають потенційну загрозу або відповідну ступінь цивільного захисту. Навчання та тренування відбувалися з різних видів надзвичайних ситуацій.

ІМЕНА: – Як відбувається відбір кадрів у Ваше управління?

Олександр Герсименя: – Ми віддаємо перевагу людям, які мають вищу технічну освіту і тим, хто служив в лавах ДСНС, військовим. Бажано, щоб люди мали відповідний досвід в тій сфері, якою ми займаємося. Знали, що таке техногенна та пожежна небезпека. В нашому колективі 80% людей колишні військові та ті, хто служив в ДСНС. Це не означає, що у нас працюють люди пенсійного віку. Наші співробітники – люди з відповідним досвідом, і вони мають сили і бажання застосувати цей досвід на благо людей.

ІМЕНА: – Чи мають змогу співробітники управління навчатися, підвищувати кваліфікацію, просуватися по кар’єрних сходах?

Олександр Герасименя: – Так. В нашій системі є курси підвищення кваліфікації, проводяться семінари і навчання. Також наші співробітники за бажанням можуть навчатися в Одесі, в Академії державного управління.

ІМЕНА: – А що Вас спонукало взятися за цю роботу?

Олександр Герасименя: – Я – кадровий військовий. Після скорочення армії постало питання, куди піти працювати. Обрав саме цю сферу. Скажімо так, перші двадцять п’ять років я навчав вбивати, а наступні двадцять років – захищатися.

ІМЕНА: – Що найбільше запам’яталося з тих надзвичайних ситуацій, з якими Вам прийшлося працювати?

Олександр Герасименя: – Це звичайно ж вибух в будинку на вулиці Лазурній в 2014-му. Великої складності ситуація. Потім, того ж року, просто через кілька місяців, вибух в будинку на Молодогвардійській. В обох випадках, на превеликий жаль, загинули люди. В іншому це більшість аварій на мережах, коли йде несанкціонований викид стічних вод і забруднюється територія. І ми також беремо участь в ліквідації цих наслідків. Але основне – профілактична робота. Чим менше відбулося надзвичайних ситуацій – тим вище якість нашої роботи. Це означає, що ми все робимо як належне.

ІМЕНА: – А чому взагалі виникають надзвичайні ситуації? Чого більше людського фактору чи об’єктивних обставин?

Олександр Герасименя: – По-різному. Якщо технічна аварія, то причина найчастіше в зношеності обладнання. Наприклад, мережам водоканалу по 50–70 років. Вони будувалися ще за радянських часів. Все поступово стає непридатним до користування. Колектори бетонні, йде газова корозія, бетон, залізо руйнуються. Йде закупорка і потім, як наслідок, викид неочищених стічних вод. Потрібно міняти всі системи. Щодо людського фактору, то з ним пов’язані частіше за все вибухи газу. Це випадки, коли людина з якоїсь причини вирішила таким чином покінчити з життям або ж скрити злочин. Так, як це відбулося в будинку на Молодогвардійській. А з об’єктивних причин, коли, наприклад, є витік газу, вибухи трапляються рідко.

ІМЕНА: – Наразі в Україні складна обстановка. Яка роль міського управління з надзвичайних ситуацій в тому, щоб містяни почували себе впевнено, захищено, знали що робити, куди йти та звертатись в разі надзвичайних подій.

Олександр Герасименя: – Наше завдання – максимально довести відомості про існуючи укриття до населення. Ми розробляємо та розміщуємо в доступних місцях інформацію про те, де знаходяться спеціалізовані укриття. Така інформація розміщується на кожному будинку де є, як кажуть в народі, бомбосховища. У нас 72 захисні споруди в житлових будинках і 445 підвалів, які взяті на облік, де може укриватися населення згідно норм та вимог для таких приміщень. Крім того, розміщується інформація про місця укриттів в тих районах, де немає спеціалізованих приміщень, наприклад на Намиві. Ця інформація містить відомості, куди мешканці цього мікрорайону повинні йти для того, щоб мати змогу захиститися в разі потреби. Також продовжуємо обстеження підвальних приміщень, для того, щоб мати більше місць для укриття населення. Ще зараз йде активний процес підготовки наших формувань на підприємствах. Вони створені для роботи в умовах надзвичайної ситуації або особового стану.

ІМЕНА: – Якщо під час перевірок, обстежень приміщень для укриття виявляються недоліки, співробітники управління їх фіксують і потім як відбувається контроль за усуненням цих недоліків?

Олександр Герасименя: – Зі ста двадцяти двох захисних споруд, що знаходяться на території міста, 47 – в приватній власності. Ці споруди були на промислових підприємствах, але після того, як ці підприємства стали приватними, їх власники, на жаль, просто відмовляються відновлювати функції захисних споруд. Тобто, самі захисні споруди колись будувалися для укриття найбільшої робочої зміни, яка працює у воєнний період. Це їх призначення. І якщо підприємство збанкрутувало, або, як, наприклад, Чорноморський суднобудівний завод розпалося на 25–26 окремих підприємств і вже не виконує своїх функцій то, вони відмовляються від виконання заходів з підготовки цих захисних споруд. В 2019 році були закінчені всі ремонтні роботи в 72-х захисних спорудах, що знаходяться в житлових будинках. Було відновлено освітлення, водопровід та каналізація, відремонтовано будівельні конструкції. Єдиний недолік – відсутність нового фільтро-вентиляційного обладнання. Старе вже своє відслужило. В минулому році з’явилося українське підприємство по виготовленню такого обладнання, і ми одразу ж закупили першу партію фільтрів, а в цьому році плануємо закупити нове обладнання для встановлення в житлових будинках.

ІМЕНА: – Кошти на це з міського бюджету? Взагалі-то наші міські депутати як ставляться до виділення коштів на такі потреби?
Олександр Герасименя: Так. На 2022 рік нам було виділено майже півтора мільйони на придбання обладнання та ремонт захисних споруд. Але, якщо говорити чесно, то пріоритет все ж таки – забезпечення комфортного проживання населення в нормальних мирних умовах. І вже потім гроші виділяються на ті заходи, на ті ситуації, які можуть виникнути або ні.

ІМЕНА: – Як можна охарактеризувати принцип роботи Вашої команди?

Олександр Герасименя: – Не допустити надзвичайних ситуацій. Робити все від нас залежне, щоб якісь недоліки в роботі тієї чи іншої структури були вчасно усунені і не перетворилися на ситуацію, в якій постраждають люди.

Імена: Катерина Трегубова
Фото: Олена Мильнікова

 


Ukrainian banner network
Обкладинка журналу №096
Архів попередніх номерів

2022 рік:
01
2021 рік:
01020304
2020 рік:
01020304050607
2019 рік:
0102030405
2018 рік:
01020304
2017 рік:
0102030405
2016 рік:
010203040506
2015 рік:
0102030405
2014 рік:
01020304
2013 рік:
0102030405
2012 рік:
010203
2011 рік:
010203040506
2010 рік:
0102030405
2009 рік:
010203040506
2008 рік:
010203040506
2007 рік:
010203040506
2006 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Українська банерна 100x100

Дивіться нас на YoutubeНаші партнери

 

Designed by Vladimir Philippov, 2005