Для коректного відображення елементів сайту внесіть його в список дозволених в AdBlock.
Всеукраїнський громадсько-політичний журнал
Про журнал
Концертна агенція
Рекламодавцям
Контакти

Останній номер

              IМЕННА ПОДОРОЖ              

Фенхуан – відродження Фенікса

Стародавнє місто Фенхуан розташоване в самому центрі Китаю, на березі річки Тоцзян. Це містечко нагадує прикраси до старовинної китайської казки. Фенхуан був побудований в 1704 році і має більш ніж 300-річну історію. Дивно, але в місті зберігся первозданний вигляд і планування XVI–XVIII століть: його не зачепили ні модернізація, ні війни, ні природні катастрофи. Це чудове місце вважається найкрасивішим у Китаї. Пробувши в Китаї більше місяця і проїхавши його провінціями понад 4000 кілометрів, смію запевнити, що це – правда! Традиційний екзотичний одяг, дерев’яні човни, вузькі вулички, вимощені бруківкою – словом, справжній «рай» для фотографів та художників. Пейзаж міняється протягом дня – вранці місто вмите і світле, а ввечері загоряється тисячами кольорових вогників, помножених на відображення в річці... – тут ніщо не нагадує про сучасність та технічний прогрес…
У Фенхуана дуже вигідне розташування: з усіх боків він оточений мальовничими горами, які захищають від вітру, а через все місто протікає звивиста річка, яка свого часу стала головним джерелом існування для місцевих жителів. Щоправда, зараз у цьому екскурсійному містечку постійно живе лише кілька тисяч людей. В основному це господарі всіляких лавок та ресторанчиків. Інші люди – це гості та туристи. Фенхуан не справляє враження лише туристичного об’єкта – місцеві жителі ведуть цілком звичайне, характерне для інших місць життя. Вони ходять на ринок за продуктами, миють у річці овочі, полощуть білизну, займаються рукоділлям, майструють сувеніри на продаж. Все буденно, як скрізь у Китаї. З іншого боку, провівши тут три дні, розумієш, як змінюється сприйняття дійсності – ніби переносишся на багато століть тому. Це відчуття дорогого коштує... Незвичайний населений пункт зберігається у своїй первозданній красі та унікальності і тому Фенхуан з 2008 року – об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
До речі, Фенхуан у перекладі означає – «фенікс». Як відомо за казками – це диво-птиця, здатна спалювати себе та відроджуватися з попелу. У китайській міфології цей птах – антипод дракону. Примітно, що є повір’я, що її поява людям передбачає якусь важливу подію (як вважалося – і поява на небі комети). Ще з часів Ханьської династії вважалося, що у фенхуана – дзьоб півня, зоб ластівки, шия змія, тулуб дракона та хвіст риби. Причому спереду птах виглядає як лебідь, а ззаду – як єдиноріг! Зростанням же вона до трьох метрів. Схоже, дуже багата китайська фантазія створила таку істоту. Тим не менш, забобонні китайці розповідають, що такого птаха бачили перед смертю Жовтого імператора. Востаннє її присутність відзначили в 1368 році на могилі батька засновника династії Мін. Так що Фенхуан – це реальність та фантазія, історія та легенди…
Дістатись до Фенхуана непросто. У місті немає аеропорту, ні залізничної станції. Особисто я їхав поїздом із Шанхаю до проміжного міста Цзішоу, а звідти вже автобусом до Фенхуана. До речі, оскільки Фенхуан розташований неподалік Чжанцзяцзе, дуже зручно поєднати відвідини стародавнього міста з походом до легендарних гор «Аватара».
У місті безліч невеликих готелів у дерев’яних будинках на палях. Кімнати можуть бути тісними, але там можна відчути всю чарівність і колорит старого Китаю. Мене запросили на ночівлю місцеві мешканці. Незважаючи на те, що Фенхуан – туристичне місце, «білі» іноземці приїжджають сюди нечасто. До того ж, знайомство та спілкування з «лаоваєм» найчастіше вважається престижним для китайців. Буває, що «наших» запрошують у заможні сім’ї як гувернерів, особливо як вчителя англійської мови.
Користуючись можливістю, хочу спростувати поширений міф, що слово «лаовай», яким називають іноземців – носить глузливий «відтінок». У цьому слові «вай» є скороченням від повного словосполучення «вайго жень», «лао» (літній, шановний, поважний) – це поважне слово, що традиційно додається перед прізвищем людини для більшого ступеня душевності звернення, наприклад, Лао Фан або Лао Чен, де друге слово – прізвище людини. Тому в цьому зверненні європейці не повинні вбачати жодного негативного ставлення. Сьогодні в Китаї по відношенню до іноземців можна зустріти все більше дружелюбності та ввічливості, майже немає випадків дискримінації за расовою ознакою. Особисто в мене залишилися лише позитивні спогади про зустрічі із місцевими жителями. Сьогоднішні китайці – вихована нація і використовують виключно ввічливу промову.
Фенхуан сам є яскравою пам’яткою – тому раніше вхід у все (!) Старе місто було платним. Зрозуміло, місцевих жителів робився виняток. Іноді в інтернеті туристи ділилися секретами, як вони проникали в Фенхуан таємними стежками або через дірку в паркані. На радість мандрівників, з квітня 2017 року платний вхід до Старого міста скасовано. Можна (і вигідно!) купити єдиний квиток для відвідування визначних пам’яток. Звичайно, можна оплачувати і ті екскурсії, які зацікавлять.
Найцікавіше – старовинні будови в архітектурних стилях часів династії Мін та Цін. У старому кварталі збереглося понад 200 старовинних житлових будинків, близько 20 великих і малих вуличок, які рясніють виробами місцевих рукоділок з текстилю, прикрасами зі срібла, посудом, солодощами та багатьма іншими «раритетними» речами. Головний символ старовинного Фенхуана – стародавній міст Хонг Кьяо. Ще тут 10 стародавніх парків та провулків, а також стіни стародавнього міста, ворота з вежами, колодязі, храми та інші мости. І все це – практично в незайманому вигляді. Прогулянка на човнику річкою Тоцзян – класична і улюблена розвага для туристів. За час такої річкової екскурсії можна оглянути двори та будинки на палях, де й досі живуть місцеві жителі. Цікаво відвідати храм предків сім’ї Ян, храм Довголіття, будинок-музей Сюн Силіна – одного з перших прем’єр-міністрів Китайської республіки, музей Старого міста, храм предків сім’ї Чень, храм Небесного владики та Східні ворота. У сувенірних лавках, яких тут багато – можна купити зручну карту зі зрозумілим описом та розташуванням усіх цих визначних пам’яток.
По всьому містечку було багато китайських фотографів, які пропонують свої послуги зі зйомки туристів і невдоволено поглядають на мій солідний фотоапарат. На вузьких вуличках можна побачити представників етнічних груп «туцзя» та «мяо» – зі своїми мовами, звичаями та видами мистецтва. Їх легко відрізнити по екзотичному одягу та високих головних уборах. Між іншим, у Китаї проживає 56 національностей, з них понад 90% становлять ханьці (китайці). Крім них, найчисленнішими є «чжуани», «маньчжури», «хуей», «монголи», «уйгури», «тибетці» та вищезгадані «мяо».
Зараз багато говорять про туристичну привабливість, про створення так званих «туристичних магнітів». Яскравий повчальний приклад – цей самий Фенхуан, який до 2001 року був глибоко провінційним, як то кажуть, «забутим Богом» селищем. Його по праву називали «найбідніший регіон із нацменшинами в Китаї». Сьогодні Фенхуан вважається прикладом моделі успішного розвитку туристичного бізнесу. Невелике місто має мільярдні обороти! Колишні селяни, що мали жалюгідне існування, перетворилися на дрібних підприємців, які заробляють гроші на обслуговуванні нескінченного потоку туристів з усього Китаю, і не тільки! Наявність традиційних сіл з особливою архітектурою, колоритна «екзотика» місцевих народів, гірські пейзажі «як на картинах китайських художників», забудова центральної частини міста, що добре збереглася, і південна ділянка Великої Китайської Стіни – перетворили Фенхуан на «скарб», знайдений китайськими бізнесменами на початку ХХІ-го сторіччя.
І цей «скарб» був, у прямому значенні – проданий «з молотка». Компанія «Yellow Dragon Cave Corporation» (YDCC) викупила на аукціоні право оренди на 50 років – на управління вісьма історичними пам’ятками, у тому числі річкою (!) Тоцзян. На умовах партнерства з муніципалітетом міста компанія зобов’язалася інвестувати майже мільярд юанів у реконструкцію та розвиток історичних пам’яток. Як видно, у новому Китаї навіть міста, села та річки можуть бути продані або здані в оренду. Такий ось китайський соціалізм із капіталістичним «обличчям»!
Туристичний Фенхуан знав і гірші часи... У липні 2014 року на всю провінцію Хунань обрушився найсильніший за останні 300 років ураган, рівень води в річці Тоцзян піднявся на сім метрів. Знаменитий «Арочний міст» узагалі пішов під воду, загинуло 18 людей і безліч старовинних будівель… Неймовірно, але працьовиті китайці відновили все за … місяць!
Місто настільки фантастичне, що його важко сприймати як частину реального життя. Це унікальність, яка вчасно збережена від впливу сучасності – і те, що можна назвати справжньою, «реліктовою» частиною Китаю. Фенхуан – це інший час, краси та таємничості... І, звичайно ж, це захоплююча пригода, що залишається в моїй пам’яті – на все життя!

Текст та фото Ігор Єрмолаєв

 

 


Ukrainian banner network
Обкладинка журналу №096
Архів попередніх номерів

2022 рік:
01
2021 рік:
01020304
2020 рік:
01020304050607
2019 рік:
0102030405
2018 рік:
01020304
2017 рік:
0102030405
2016 рік:
010203040506
2015 рік:
0102030405
2014 рік:
01020304
2013 рік:
0102030405
2012 рік:
010203
2011 рік:
010203040506
2010 рік:
0102030405
2009 рік:
010203040506
2008 рік:
010203040506
2007 рік:
010203040506
2006 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2005 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06
2004 рік:
01 02 • 03 • 04 • 05 • 06

  Українська банерна 100x100

Дивіться нас на YoutubeНаші партнери

 

Designed by Vladimir Philippov, 2005